Yabani sinameki (Colutea cilicica Boiss et Bal.) bitkisinin fitokimyasal incelenmesi ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Phytochemical investigation of bladder senna (Colutea cilicica Boiss et Bal.) plant and determination of its antioxidant activities
- Tez No: 322754
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, Fabaceae familyasına ait yabani sinameki (Colutea cilicica Boiss et Bal.) bitkisinin farklı kısımlarının antioksidan aktiviteleri ve kimyasal bileşenleri incelendi. Bu amaçla, bitkinin gövde, yaprak, çiçek ve tohum gibi kısımlarının antioksidan özellikleri, DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, indirgeme gücü, metal şelatlama kapasitesi, total fenolik bileşik tayini, total antioksidan ve ABTS.+ radikal katyon giderme aktivite testleri kullanılarak belirlendi. Bitki kısımlarının dikkate değer aktivite göstermemesi nedeniyle gövde ve yapraklar alkaloid, antranoid, antrakinon, kumarin, lökoantosiyanin, flavonoid, tannin, polifenol ve saponin testlerini içine alan spesifik testlerle analiz edildi. Elde edilen verilere göre, gövde ve yapraklar, kolon kromatografisi kullanılarak sekonder metabolit içeriği bakımından incelendi.Elde edilen bileşiklerin yapı tayinleri, 1D ve 2D NMR (1H-NMR, 13C-NMR, COSY, HETCOR, HMBC, TOCSY), IR spektroskpisi teknikleri, HPLC-TOF-MS ve GC-MS analizleri kullanılarak gerçekleştirildi. Spektroskopik sonuçlara göre, gövdeden 14 (ß-Sitosterol), 15, 16, 17 (Sukroz) ve 18 (heptakosilhekzadekanoat) bileşikleri, yapraktan 19, 20 (Daucosterin), 21 (D-pinitol), 22 (oleik ve pentakosanoik asit), 23 (hekzadesildokosanoat) ve 24 (nonakosan-1-ol) bileşikleri izole edildi. İzole edilen bileşikler, antioksidan özellikleri bakımından incelendi. Bu bileşikler arasından ß-Sitosterol dikkate değer antioksidan aktivite sergiledi.
Özet (Çeviri)
In this study, the different parts of bladder senna (Colutea cilicica Boiss et Bal.) plant which belongs to the Fabaceae family were investigated for its antioxidant activities and chemical constituents. For this aim, the antioxidant properties of the parts of the plant such as its stem, leaves, flowers and seeds were determined by using such assays as DPPH free radical scavenging activity, reducing power, metal chelating capacity, total phenolic compound content, total antioxidant and ABTS.+ radical cation decolorization. Due to the fact that none of the parts exhibited considerable antioxidant activities, the stem and the leaves of the plant were analysed by corresponding spesific tests including alkaloid, antranoid, anthraquinone, coumarin, leucoanthocyanin, flavonoid, tannin, polyphenol and saponin assays. According to the data obtained, the stem and the leaves were investigated for their secondary metabolite contents by using the column chromatography.The structural determination of the compounds obtained was performed by using the 1D and 2D NMR (1H-NMR, 13C-NMR, COSY, HETCOR, HMBC, TOCSY), IR spectroscopy techniques, HPLC-TOF-MS and GC-MS analysis. According to the spectroscopic results, 14 (ß-Sitosterol), 15, 16, 17 (Sucrose) and 18 (heptacosylhexadecanoate) were isolated from the stem and 19, 20 (Daucosterin), 21 (D-pinitol), 22 (oleic and pentacosanoic acid), 23 (hexadecyldocosanoate) and 24 (nonacosan-1-ol) were isolated from the leaves of the plant. The isolated compounds were investigated in terms of their antioxidant properties. Among them ß-Sitosterol exhibited considerable antioxidant activities.