Gümüşhacıköy cevizlerinin (J regia L) seleksiyon yolu ile ıslahı
Study on selection of walnut types (J regia L) in Gumushacikoy province
- Tez No: 322765
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma 2010-2011 yıllarında Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde tohumdan yetişmiş ceviz ağacı popülasyonu arasında üstün özellikli ceviz tiplerinin seçilmesi amacı ile yürütülmüştür. 840-886 m rakımlar arasında yürütülen seleksiyon çalışmasında tartılı derecelendirme sonucu 650 puan ve üzeri alan 20 tip ümitvar olarak belirlenmiştir. Seçilen tiplerin yan dallarda meyve verme oranı %0 ile %75 arasında bulunmuştur. Ortalama meyve ağırlığı 8,93 g ile 13,82 g, ortalama iç ağırlığı 4,62 g ile 7,36g, ortalama randıman %47,80 ile %58,98 arasında değişmiştir. Ortalama meyve boyu 42,80 mm ile 29,97 mm, ortalama meyve eni 25,73 mm ile 34,77 mm arasında, ortalama meyve yüksekliği 28,86 mm ile 33,85 mm arasında değişmiştir. Çiçeklenme tiplerinde 11 tip protandri, 5 tip protogeni ve 4 tip homogami özellik göstermiştir. Seçilen tiplerde ortalama protein oranı %13,75 ile %19,69, ortalama yağ oranı %44,08 ile %70,81 ve ortalama kül oranı ise %1,53 ile % 2,15 arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of to selection the superior genotypes among the walnut seedling populations naturally growed in Gümüşhacıköy county of Amasya province between 2010-2011. In this study, carried out between 840 and 886 altitude, twenty genotype which were haven 650 and more points acording weight ranked method were determined as hopefull. The ratio of lateral fruitfulness of selected genotypes were ranged from 0% to 75%. The avarage fruit weights, kernel weights and ratios were ranged from 8,93 g to 13,92 g, 4,62 g to 7,36 and 47,80% to 58,98%, respectively. Measurements of fruit dimensions showed that the avarage fruit lenghts, widhts and heights were found between 42,80 mm and 29,97 mm, 25,73 mm and 34,77 mm and 28,86 mm and 33,85 mm, respectively. The results of phenological observations showed that 11 genotypes had protoandry, 5 genotypes had protogeny and 4 genotypes had homogamy. The chemical analyses showed that protein, crude oil and ash contents of selected genotypes were between 13,75% and 19,69%, 44,08% and 70,81%, 1,53% and 2,15% respectively.