Alıcın ( Crataegus orientalis Pallas ex. Bieb. var. Orientalis) odun ve yarı odun çelikleriyle çoğaltılma performansının belirlenmesi
Determination of the propagation performances by wood and soft-wood cuttings of hawthorn (Crataegus orientalis Pallas ex. Bieb. var. Orientalis)
  1. Tez No: 322766
  2. Yazar: GÜLPER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, alıcın (Crataegus orientalis Pallas ex Bieb. var. orientalis) çelikle çoğaltma yeteneğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2009 ve 2010 yılında alınan odun çelikleri 6 farklı IBA dozu (500, 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 ppm) ile muamele edildikten sonra köklenme ortamına dikilmiştir. Deneme sonucunda hem kontrol hem de IBA uygulanan çeliklerde köklenme elde edilememiştir. Denemenin üçüncü yılında (2011), odun çelikleri yanında yarı odunsu çeliklerde kullanılmıştır ve aynı hormon dozları uygulanmıştır. Üçüncü yıl yapılan deneme sonucunda da hem yarı odunsu hem de odun çeliklerinde adventif kök oluşumu gözlenmemiştir. Çalışma sonucunda alıcın çelikle çoğaltılmasının zor olduğu ve kök oluşumu için IBA uygulamasının yeterli olmadığı kanaatine varılmıştır. Bu türün çelikle çoğaltılması için hormon uygulaması yanında, çeliklerde köklenmeyi etkileyen diğer faktörlerin de göz önüne alınması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, rooting capability of hawtorn (Crataegus orientalis Pallas ex Bieb. Var. orientalis) cuttings were evaluated. The wood cuttings treated with six different IBA hormone doses (500, 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 ppm) were planted in mist-propagation condition for rooting. In the experiments repeated in 2009 and 2010 years, no rooting was observed both from control and cuttings treated with hormone doses. In the third years of experiment (2011), soft wood cuttings treated with same hormone doses were also used, but no adventive root was observed from soft wood cuttings as well. After all the experiments done in three years, it can be concluded that rooting of hawtorn cuttings is very difficult and IBA hormone applications are not sufficient to obtain roots from cuttings. Some other factors affecting rooting of cuttings might be considered in addition to hormone application.