Bazı şeftali çeşitlerinin Tokat ekolojik koşullarında gelişme durumlarının belirlenmesi
Determination of performance of some peach cultivars under Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 322764
  2. Yazar: KAMİLE TECİMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Redhaven, Elegant Lady, White Lady ve Cresthaven şeftali çeşitlerinin Tokat ekolojik koşularındaki performanslarını belirlemek amacıyla 2009-2011 yılları arasında yürütülmüştür. İlkbahar geç donlarından dolayı 2009 yılında White Lady, Cresthaven ve Elegant Lady çeşitleridinden ürün alınamamıştır. 2010 yılında yine ilkbahar donları nedeniyle dört çeşitten de ürün alınamamıştır. 2011 yılında ise sadece Elegant Lady çeşidinden ürün alınamamıştır.Çeşitler arasında en erken çiçeklenme Redhaven çeşidinde görülmüştür. Bu çeşitte ilk çiçeklenme Martın ilk haftasında gözlenmiştir. White Lady çeşidi Redhaven'den yaklaşık 10 gün sonra, Cresthaven çeşidi yaklaşık 25 gün sonra Elegant Lady çeşidi ise yaklaşık 30 gün sonra çiçeklenmiştir. Hasat tarihleri Redhaven, White Lady ve Cresthaven çeşitlerinde sırasıyla 18 Temmuz, 5 Ağustos ve 21 Ağustos olarak tespit edildi.Üç yaşında Redhaven ve White Lady çeşitlerinden benzer miktarda ürün alınırken, Cresthaven çeşidinden daha düşük düzeyde ürün alınmıştır. Ağaç başına meyve sayısı da yine Cresthaven çeşidinde diğer iki çeşide göre daha düşük bulunmuştur. Ortalama meyve ağırlığı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), pH ve asitlik açısından çeşitler arasında önemli bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performance of Redhaven, White Lady, Cresthaven and Elegant Lady cv. peach under Tokat ecological conditions for 2009 ? 2011 years. Due to last spring frosts, fruit was not taken from White Lady, Cresthaven ve Elegant Lady cultivars in 2009. For the same reason, any cultivars did not cropped in 2010 year. In2011, all cultivars except for Elegant Lady yielded. Among the cultivars used this study Redhaven was the earliest flowering cultivars. The beginning of flowering of Redhaven was observed in first week of March. The blooming date in White Lady was 10 days after Redhaven. Cresthaven and Elegant Lady flowered 25 and 30 day after Redhaven, respectively. Harvest times of Redhaven, White Lady and Cresthaven were on 18 July, 5 August, and 21 august respectively. In third year, the yield of Redhaven was close to that of White Lady. On the other hand, Cresthaven cultivars had lower yield than Redhaven and White Lady. Likewise, the number of fruit per tree was lower in Cresthaven than the other cultivars. A significant differences between cultivars was not determined in term of average fruit weight, fruit firmness, soluble solid, pH and acidity values.