IR çekirdeği izotoplarının spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of spectroscopic properties of IR nuclei isotopes
- Tez No: 322768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Wright Nükleer Yapı Laboratuarındaki (A.B.D ) ESTU TANDEM hızlandırıcısında 68 MeV'lik bir enerjiyle hızlandırılan 15N iyonları 176Yb hedefi ile çarpıştırılmış ve ağır iyon füzyon buharlaşma tepkimesi sonucu 187Ir izotopu yüksek spin seviyelerinde üretilmiştir. Daha sonra YRASTBALL (The Yale Rochester Array for SpecTroscopy) adı verilen çok dedektörlü gama ışın spektrometresi, yüksek spin seviyeleri arasındaki geçişlerden yayınlanan gama ışınlarını tespit etmek için kullanılmıştır. YRASTBALL 16 adet koaksiyel Ge dedektörü, 7 adet clover dedektörü ve düşük enerjili X ve gama ışınları için kullanılan 3 adet LEP dedektöründen meydana gelmektedir.YRASTBALL kullanılarak toplanan deney verileri, olay-olay modunda her olayın ardarda magnetik teyplere kaydedilmesi ile depolanmış ve daha sonra bu veriler istenilen koşullar için ayıklanmış, sınıflandırılmış ve analiz edilebilecek formlara dönüştürülmüştür.Ağır iyon füzyon buharlaşması sonucu elde edilen kütle numarası tek olan 187Ir izotopunun gama-gama-gama küpleri analiz edilerek 187Ir ait gama seviye şeması kurulmuş ayrıca gama geçiş seviyelerinden yüksek spin seviyeli olanları tespit edilmiştir.187Ir ait seviye şemasında yeni geçişler bulunmuş, şema genişletilerek bu çekirdeğin yapısı ile ilgili yapılacak çalışmalara katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the ESTU TANDEM accelerator of the Wright Nuclear structure laboratory, 15N ions accelerated with 68 MeV energy were crashed 176Yb target and with the result of heavy ion fussion evaporation reaction, 187Ir isotope was produced at high spin levels. Then, gamma ray spectrometer with multidetector called as YRASTBALL (The Yale Rochester Array for SpecTroscopy) was used to detect the gamma rays that released from transition between high spin levels. YRASTBALL 16 coaxial Ge detector, 7 clover detector and 3 LEP detectors used for low energy X and gamma rays.Experimenta data collected with the YRASTBALL were recorded event by event to the magnetic tapes. Afterwards these data were sorted for desired circumstances categorized and transformed to forms that could be analysed.The 187Ir gamma level schema was founded via analysing 187Ir isotopes gamma-gamma-gamma cubes that have odd mass number obtained by heavy ion fusion evaporation, besides they were detected that have high spin level from gamma transition levels. New transitions are found at 187Ir level schema and the researches were supported that are related with the structure of this nucleus by expanding the schema.