Kelkit vadisinde (Giresun, Sivas) yer alan bazı ilçelerde yumuşak çekirdekli meyveler üzerindeki akar türleri
Studies on mite species of pome fruits in Kelkit valley (Giresun, Sivas)
- Tez No: 322772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 2009-2010 yıllarında Kelkit vadisinde yer alan Sivas ve Giresun illerine bağlı Koyulhisar, Suşehri, Akıncılar, Gölova, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinde yürütülmüştür. Çalışmanın materyalini bölgede yumuşak çekirdekli meyvelerden elma (Malus communis L.), armut (Pyrus communis L.) ve ayva (Cydonia oblonga Mill.) ağaçlarında bulunan akar türleri oluşturmaktadır. Yapılan sürveyler sonucunda üç familyaya ait altı zararlı ve üç familyaya ait on faydalı akar türü belirlenmiştir. Bitki zararlısı türler Tetranychidae familyasından Tetranychus urticae Koch, Amphitetranychus viennensis (Zacher), Bryobia rubrioculus (Scheuten), Eotetranychus sp., Tarsonemidae familyasından Tarsonemus sp. ve Tenuipalpidae familyasından Cenopalpus pulcher (Can.&Fan.) türleridir. Faydalı predatör akar türleri olarak Phytoseiidae familyasından Kampimodromus aberrans (Oud.), Euseius finlandicus (Oudemans), Paraseiulus triporus (Ch.&Yos.), Amblyseius andersoni (Chant), Phytoseius echinus (Wain.&Ar.), Paraseiulus soleiger (Ribaga) ve Typhloctonus tiliarum (Muma), Stigmaeidae familyasından ise Zetzellia mali (Ewing), Tydeidae familyasından Tydeus californicus (Banks) ve Tydeus kochi türleri tanımlanmıştır. Çalışmada belirlenen nötr tür ise Acaridae familyasından Tyrophagous putrescentiae (Sch.)' dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Koyulhisar, Suşehri, Akıncılar, Gölova, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk districts of Sivas and Giresun on Kelkit Valley during 2009-2010. Material of study occured mite species on apple (Malus communis L.), pears (Pyrus communis L.) ,quince (Cydonia oblonga Mill.) trees of pome fruit. Based on the survey results, six plant parasitic mite species belonging to three families and ten beneficial mite species belonging to three families were determined. The plant parasitic mite species were Tetranychus urticae Koch, Amphitetranychus viennensis (Zacher), Bryobia rubrioculus (Scheuten), Eotetranychus sp., from the Tetranychidae family, Tarsonemus sp. from the Tarsonemidae family and Cenopalpus pulcher (Can.&Fan.) from the Tenuipalpidae family. Predatory mite species were Kampimodromus aberrans (Oud.), Euseius finlandicus (Oudemans), Paraseiulus triporus (Ch.&Yos.), Amblyseius andersoni (Chant), Phytoseius echinus (Wain.& Ar.), Paraseiulus soleiger (Ribaga) and Typhloctonus tiliarum (Muma) from the Phytoseiidae family, Zetzellia mali (Ewing) from the Stigmaeidae family and Tydeus californicus (Banks), Tydeus kochi from the Tydeidae family. The neutral mite species was Tyrophagous putrescentiae (Sch.) from the Acaridae family.