Tokat ili merkez köylerinde sebze ve meyve üreticilerinin damla sulama bilinç düzeylerinin araştırılması
The studies on fruit and vegatable producers' a wareness of the drip irrigation in tokat' s central villages
- Tez No: 322787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Tokat iline bağlı merkez köylerdeki sebze ve meyve üreticilerinin damla sulama bilinç düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmada Tokat Merkez ilçeye bağlı 10 köyde yaşayan 134 üretici ile anket yapılmıştır. Üreticilerin damla sulama sistemi hakkında bilgi durumu incelenmiş ve %99'unun bilgisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yine üreticilerin %99'unun suyun önemi hakkında, %98'inin ise su tasarrufu bilgisinin olduğu saptanmıştır. Buna göre değerlerden de anlaşılacağı üzere üreticilerin bilgili olduğu görülmüştür. Bunun yanında damla sulama yapan üreticilerin oranı ise %56,7'dir. Damla sulama yapan üretici oranının artırılması için; devlet destek oranının artırılması gerekmektedir. Bununla beraber devlet desteğinde gerekli şartlardan olan tapu kaydı probleminin devlet tarafından çözülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; the knowledge and awareness level about the“Drip Irrigation”of fruit and vegetable producers, who live at the central villages of Tokat City, has been researched. In the research, 134 producers who live in the 10 villages of central county of Tokat, has been given a questionnaire. The producers were asked some questions about drip irrigation, and it's been found that % 99 of them are aware of the topic. Again, % 99 of them are aware of the importance of the water as a source of life, and %98 of them have opinions about the importance of saving the water. According to these percentages, the producers that were surveyed, can be classified as“aware”.However, it's been surveyed that the rate of the producers, who actually make drip irrigation is only % 56,7. As a conclusion; in order to raise the actual rate of drip irrigation among the producers it could be said, the government subvention on drip irrigation should be raised and the matter of registration papers of the field, which is asked by the government for the subvention, should be solved.