Tüketicilerin gıda güvenliği ile ilgili tutum ve davranışları (Samsun ili örneği )
Attitudes and behaviours of consumers on the food safety (a case study of Samsun)
- Tez No: 322792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmada; Samsun il merkezindeki tüketicilerin gıda güvenliği ile ilgili bilgi-tutum ve davranışlarının incelenerek, güvenli gıda tercih etmelerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Tüketicilere yönelik yapılan çalışmada; veriler 230 tüketici ile karşılıklı görüşme tekniği ile anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler, SPSS 17.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada; verilerin analizinde, tüketicilerin gıda satın alma seçimini ve gıda tüketim davranışlarını etkileyen temel faktörleri belirlemek amacıyla Faktör Analizi yapılmıştır.Tüketicilerin önemli bir bölümü gıda ürünleri satın alırken çoğunlukla ambalajlı ürünleri tercih etmektedirler. Tüketicilerin gıda alışverişi yaparken dikkat ettikleri kriterlerin başında üretim ve son kullanma tarihleri, tazelik, gıdanın işlenmesi ve hijyeni, kalite, doğal katkısız ürün olması ve gıda güvenliği geldiği saptanmıştır.Çalışmanın faktör analizi sonuçlarına göre tüketicilerin gıda maddelerini satın alırken takındığı tutumları açıklamak üzere incelenen faktörler dört ana grupta toplanmıştır. Bilinçli satın alma ve tercih etme en önemli açıklayıcı faktör olarak belirlenmiştir. Gıda ürünlerinin içeriği ve saklanması, gıda etiketlerinin içeriği ve önemi ile fiyat olgusu ve marka imajı satın almayı belirleyen diğer temel faktörler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research; Samsun consumers can obtain information on food safety attitudes and behaviors by examining the factors that are effective in helping to determine a safe food choice.The study of consumers, the data during interviews with 230 consumers were collected using a questionnaire technique. The data obtained from questionnaires, were analyzed using SPSS 17.0 package program. Research, data analysis, the selection of food purchase and food consumption behavior of consumers to determine the factors affecting the factor analysis was conducted based on.An important part of consumers when buying food products often prefer packaged products. Their attention to consumers' criteria when shopping at the food production and expiration dates, freshness, food processing and hygiene, quality and food safety was found to be a natural pure product.According to the results of factor analysis study of consumers when buying food in order to explain attitudinal factors examined were collected in four main groups. The most important explanatory factor in the purchase and to choose consciously, respectively. And storage of the contents of food products, food labels and brand image in the content and importance of the purchase price with the phenomenon has been identified as key factors in determining the other.