Productıon of fıber reınforced thermoplastıc composıtes
Elyaf takviyeli termoplastik kompozitlerin üretimi
  1. Tez No: 322820
  2. Yazar: GÜLNUR BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, yeni bir yöntem olarak reaktif termoplastik (TP) polimer sistemi kullanılarak cam elyaf takviyeli termoplastik kompozitler üretilmiştir. Çevre dostu bu kompozitler kıvrımsız E-camı elyafından oluşan tekstiller ile halkalı bütilen teraftalat oligomerini (CBT) içeren prepreglerden sıcak pres yöntemi ile geliştirilmiştir. Geliştirilen kompozitlerin en uygun proses değişkenleri mekanik, optik ve termal analizlerle belirlenmiştir. Sonuçları literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda, önerilen yöntemle TP kompozitlerin mevcut üretim yöntemlerine göre daha iyi mekanik özellikler, daha kısa üretim süresi ve daha kolay işlenebilme gibi avantajlar sağlandığı tespit edilmiştir. IPCBT kompozitlerin ve eş zamanlı olarak üretilen vinil ester (VE) termoset kompozitlerin kırılma modları ve kırılma zarfları incelendiğinde tek yönlü baskı yüklemelerinde IPCBT kompozitlerin VE kompozitlere güçlü bir alternatif olabileceği gözlenmiştir. IPCBT kompozitlerin darbe dayanımlarının ise VE kompozitlerin dayanımından 2 katı daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, glass fiber reinforced thermoplastic (TP) composites were developed using reactive TP polymer systems as a new method. These eco-friendly composites were produced by hot compression molding from noncrimp E-Glass fiber textiles coated with cyclic buthylene terephtalate (CBT) oligomers. Optimum process parameters of these composites were identified through mechanical, optical and thermal analyses. The comparison of the test results with those of conventional TP composites given in the literature was in a good agreement giving better mechanical properties, shorter process and easy processability. When failure modes and failure envelopes were investigated of IPCBT composites and simultaneously manufactured vinyl ester (VE) thermoset composites it was seen that IPCBT composites can be strong alternatives to the VE composites especially under uniaxial compressive loading conditions. Moreover, it was seen that IPCBT composites have 2 times higher impact resistance than that of VE composites.