Thermal stresses in thin thermoplastic discs
İnce termoplastik disklerde termal gerilmeler
  1. Tez No: 138870
  2. Yazar: METİN SAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, cam-elyaf takviyeli bir termoplastik kompozit disk' in üretimi, disk' in mekanik özellMerinin belirlenmesi ve termal gerilme analizinin analitik olarak yapılması ve belirlenmesidir. Bu deneysel çalışmada, ilk olarak cam-elyaf takviyeli bir termoplastik kompozit disk üretildi. Kompozit disk'in fiberleri cam-elyaftrr ve eğrisel olarak takviye edilmiştir. İkinci olarak, kompozit disk'in mekanik özellikleri Instron test makinesi ve strain-gauge'ler yardımı ile belirlenmiştir. Teğetsel yöndeki Elastisite Modülü içi boş olan disk'in bu boş kısırıma uygun çaptaki katı bir malzemeye yapıştırılan strain- gauge'ler ile elde edilmiştir. Bununla beraber diğer mekanik özellikler yaklaşık olarak bulunmuştur. Son olarak, termal gerilme analizi sabit lineer ve parabolik olarak değişen sıcaklık dağılımları için analitik olarak hesaplanmıştır. Bu deneysel çalışmanın sonucunda, teğetsel gerilme bileşeninin (oe), radyal gerilme (or) bileşeninden büyük olduğu ve bununla birlikte, teğetsel gerilme (09) bileşerıinin sırasıyla diskin iç yüzeylerinde bası, dış yüzeylerinde ise çeki gerilmesi şeklinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study is the production of glass-fibers reinforced thermoplastic composite disc, determination of mechanical properties and determination of thermal stress analysis by analytically. In this experimentally study, first of all a glass-fibers reinforced thermoplastic composite disc is produced. The composite disc is reinforced by glass-fibers, curvilinearly. Second, the mechanical properties of the composite disc are obtained by strain-gauges and Instron test machine. The modulus of elasticity in the tangential direction is measured by fitting a solid disc to the composite disc exactly by using strain-gauges. However other material properties are found approximately. Finally, thermal stresses are determined under constant, linear and parabolic temperatures by using an analytic method. It is found that, the magnitude of tangential stress component (gq) is higher than that of at (ov). And also, tangential stress component (gq) is found to be compressive and tensile around the inner and outer surfaces, respectively.