Katı atık sızıntı suyu miktarını azaltıcı yönetim stratejileri
Strategies for minimizing the leacheate quantity
  1. Tez No: 322823
  2. Yazar: FİLİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sızıntı suyu kalitesi oldukça değişken olup birçok endüstriyel atıksuya göre geniş aralıkta bir kirlilik yüküne sahiptir. Buna rağmen sızıntı suları, evsel ve endüstriyel atıksulara oranla daha az üretilmektedir.Bir düzenli depolama tesisi tasarımı; geçirimsiz taban kaplaması, sızıntı suyu toplama/kontrol sistemi, yağmur suyu kontrolü ve nihai üst örtü tabakası gibi sızıntı suyu kontrol yapılarını ihtiva etmelidir.Bugüne kadar yapılan uygulamalar, sızıntı sularının hacimsel olarak %2 oranına kadar evsel atıksu arıtma tesislerine doğrudan veya kanal şebekesinin belli bir noktasından verilmesinin, merkezi atıksu arıtma tesislerinde herhangi menfi tesiri olmadığını göstermektedir (Mc Bean v.d., 1995). Dolayısıyla çoğu kez, özellikle küçük ve orta büyüklükteki yerleşim yerlerinin katı atık sızıntı sularının, söz konusu orana kadar evsel atıksu kanalizasyon sistemine verilmesi düşünülebilir.Kötü işletme koşulları ve etkin bir atık ayrımı yapılamıyor olması sebebiyle, ülkemiz depolama alanlarında oluşan sızıntı suyu miktarlarının Türkiye ortalamasının üzerinde yağış yüksekliğine sahip ülkelerde görülen sızıntı suyu miktarlarından daha fazla olması dikkat çekicidir. Sızıntı suyu oluşumunu en aza indirmek için, hücre alanlarını küçültmek, atık hücresi üzerini geçici örtü ile örtmek, depo alanı dışından gelebilecek yağmur sularının depolama sahasına girişini önlemek ve depo nihai örtüsü üzerinde yeterli yüzeysel su (yağmursuyu) drenajı yapmak gibi teknik tedbirlerin alınması gerekmektedir. İlave olarak, depolama sahası dışından gelebilecek yağmursularının, bilhassa işletmede olan (aktif) hücrelerden uzak tutulması ve su muhtevası yüksek atık bileşenlerinin düzenli depolama dışında bir atık bertaraf yöntemi ile değerlendirilmesi gerekir.Bu çalışmada; iklimsel koşullar, depolanan atığın su muhtevası ve depolama alanı hücre büyüklüklerinin değişkenliği parametrelerinin, oluşan sızıntı suyu miktarına etkileri, 5 ana senaryo kapsamında incelenmiş ve sonuçlar toplu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, leachate is high in amount considering some other countries with wet weather because of landfill operation problems and lack of an effective waste management systems in Turkey. To minimize leachate production, reducing cell areas, appliying a temporary cover over the waste cell, prevention of rain entrance from outside, an efficent warehousing on the final cover for run-off and other technical measures can be applied. In addition, coming out of empty cells? rainfall drainage (inactive waste cells) from in operation (active) cells and evaluation of high water content waste components by other disposal methods are to put in practice to reduce leachate amount.In this study; the parameters that effect leachate amount such as climatic conditions, the water content of the landfilled waste and variability of waste cells? areas are evaluated. Under 5 main scenarios, the results are measured collectively to assess the most efficient parameter on leachate quantity.