Olasılıklar mimarisi ve bir model önerisi
A model proposal for architecture of potentialities
- Tez No: 322867
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
21. yüzyılda bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ile, toplumun birçok alanında olduğu gibi mimarlıkta da devam etmekte olan bir dönüşüm gerçekleşmektedir. Günümüz mimarlık ortamı, bir nesne tasarımından bir organizasyon tasarımına geçişi deneyimlemektedir. Çağdaş tasarımın genel nitelikleri olan çokluk, çeşitlilik, değişkenlik, esneklik, disiplinlerarası ve disiplinleraşırılık kavramları, tez kapsamında ?kitlesel kişiseleştirilebilir? tanımı altında geliştirilen bir model üzerinden incelenmektedir. Kitlesel kişiselleştirmede girdilerin ve çıktıların değişkenliği, benimsenen metodun ise kesinliği önemlidir. Metot, yaratıcı oluşumu tarif eden bir karşılıklı ilişkiler ağı olarak sayısal algoritmik bir sürecin tanımını gerektirmektedir. Sayısal mantığa dayalı gelişen algoritmalar sadece fabrikasyon amacıyla kullanıldığı gibi bugün fabrikasyonu da kapsayan yaratıcı üretimi oluşturmayı araştırarak form, performans, çevre, beden, cisimleştirme, malzeme arasındaki ilişkiyi keşfetme süreci olarak gelişmektedir. Kitlesel olarak kişiselleştirilmiş bir sayısal algoritmik tasarım sürecinin sonuçları, geliştirilen model ile örneklendirilmektedir. Model; hipotetik bir çıkış noktasından başlayarak hareketlilik kavramı çerçevesinde geliştirilmektedir. Hareket oluşumuna ait değişken özellikler ve üretken ilişkilerin tanımlanması ve çoğaltılması olarak gelişen bir araştırma ile, olası tasarımları üretecek ilişki kurucu bir sistemin organizasyonu yaratılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the recent developments of the information technology in the 21st century, an ongoing transformation occurs in many areas of society as well as in architecture. Contemporary architectural medium is experiencing a shift from the design of an final object to the design of an organization. The architecture and design production of today is more concerned to dynamic and always transforming exterior and capable to produce diverse situations through the discipline independent spatial organizations.As the transitions between disciplines; design conception is to be followed by structural and environmental performance analysis of end-product, optimizations, variations and the fabrication of the object by the differentiation of the specific properties of the resultant object. Rethinking the characteristics concerning the physical performance and organization of the artifact, make it possible to transdisciplinary new design processes. However, few studies are investigating to participation of information across different disciplines such as properties and performances of human-environment- material as spatial entities to the design process. Establishing the relations and interactions of internal formation process and external effects, design products are getting multiple and customizable. Flexibility provided by the network of relationships with the organization of digital logic in the design process develops a fluid, unforeseeable, creative and investigative, productive processes.The terms which are the general characteristics of contemporary design; multiplicity, variation, uncertainity, flexibility, interdisciplinarity and transdisciplinarity; are examined through a model developed within the thesis under the definition of mass customization. The importance of the mass customization is the uncertainity of the inputs and outputs and the certainity of the methods. Method as a description of the formation of a creative network of interrelations, requires the definition of an algortihmic process. Computational algorithmic processes are not only a translation from object to fabrication but also a research of a creative formation as an exploration process of relationship between function, materialization, form, environment, body and performance.