Çiğ sütten izole edilen mayalarda biyofilm ve bazı enzimlerinin araştırılması
The research of biofilm and some enzymes in yeasts isolated from raw milk
- Tez No: 322897
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çiğ sütün mikrobiyal kalitesi, kaliteli ve sağlıklı süt ve süt ürünlerinin üretimi için önemlidir. Süt endüstrisinde maya kontaminasyonu kaliteyi, fonksiyonelliği ve üretilen ürünlerin güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Biyofilmler hem endüstriye, hem de sağlık üzerine olan etkileri nedeniyle gıda sanayinde oldukça önemlidir. Biyofilm ürüne kontamine olabilmekte ve işletmede borular korozyona uğrayabilmektedir. Aynı zamanda Biyofilm oluşturan mikroorganizmalar kullanılan biyomateryaller ile kolonize olmakta ve biyofilmden ayrılan mikroorganizmalar septisemiye yol açabilmektedirler. Çalışmamızda 100 çiğ süt örneğinden 73 maya izole edildi. İzole edilen türlerin 12'si C. kefyr, 11'i C. lipolytica, 5'i C.guiliermondii, 4'ü C.rugosa, 3'ü C.intermedia, 2'si C.lusitaniae, 10'u Tri.beigelii, 7'si Tri.capitatum, 8'i S.cerevisiae, 6'sı Cr.neoformans, 1'i Cr.albidus, 1'i Cr.neoformans var uniguttulatus, 3'ü de Rho.rubra türlerinde biyofilm varlığı, slime oluşumu ve fosfolipaz enzimi oluşumu araştırılmıştır.Araştırmamızda, kristal viyole kullanılarak yapılan biyofilm çalışmasında, 48 saatlik ölçümlerde; 19 Candida, 9 Trichosporon, 7 Saccharomyces, 5 Cryptococcus ve 2 Rhodotorula'da; 72 saatlik ölçümlerde; 22 Candida, 12 Trichosporon, 7 Saccharomyces, 5 Cryptococcus ve 3 Rhodotorula izolatında biyofilm varlığı tespit edilmiştir. Slime faktör varlığı araştırması Standart Cam Tüp Yöntemi ve Kongo Kırmızılı Agar Yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Araştırmamızda, Standart cam tüp yöntemi ile yapılan slime faktör çalışmasında, 13 Candida, 6 Trichosporon, 3 Cryptococcus, 4 Sachharomyces'de; Kongo kırmızılı agar yöntemi ile yapılan çalışmada 15 Candida, 7 Trichosporon, 3 Cryptococcus, 5 Sachharomyces ve 1 Rhodotorula izolatında slime faktör oluşumu tespit edilmiştir. Yumurta sarılı agar yöntemi ile çalışılan 73 maya izolatının 20'sinde fosfolipaz enzimi tespit edilmiştir. Fosfolipaz aktivitesi gösteren 20 mikroorganizmanın; 4'ü Candida, 3'ü Trichosporon, 5'i Sachharomyces, 5'i Cryptococcus ve 3'ü Rhodotorula'dır. Sonuç olarak çiğ sütlerden izole edilen maya ve maya benzerlerinde biyofilm, slime ve fosfolipaz enziminin varlığı, sütte maya kontaminasyonu işletme ve insan sağlığı açısından önemini ve işletmelerde yeterli sanitasyon işlemleri üzerinde durulması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.Anahtar kelimeler :Çiğ süt, maya, biyofilm, slime, fosfolipaz
Özet (Çeviri)
Microbial quality of raw milk is important for the production of high quality and healthy milk and milk products. Yeast contamination in dairyadversely affects quality, functionality, and safety of the products produced. Biofilm is very important because of the effects as well as industry and on health in the food industry. Biofilm should be contamination of the product and subject to corrosion pipes in operation. At the same time biofilm forming microorganisms can be become colonized with used in thebiomaterials and lead to septicemia microorganisms. In our study 73 yeasts were isolated from 100 samples of raw milk. The isolated species have been as 12 C. kefyr, 11 C. lipolytica, 5 C.guiliermondii, 4 C.rugosa, 3 C.intermedia, 2 C.lusitaniae, 10 Tri.beigelii, 7 Tri.capitatum, 8 S.cerevisiae, 6?sı Cr.neoformans, 1 Cr.albidus, 1 Cr.neoformans var uniguttulatus, 3 Rho.rubra. This isolates have investigated the presence of biofilms, slime formation and the formation of the enzyme phospholipase. Biofilm study that used crystal violet, after 48 hours, biofilm formation was determined in 19 Candida, 9 Trichosporon, 7 Saccharomyces, 5 Cryptococcus and 2 Rhodotorula. After 48 hours, biofilm formation was determined in 22 Candida, 12 Trichosporon, 7 Saccharomyces, 5 Cryptococcus ve 3 Rhodotorula. Study of slime factor formation was in used Standart Glass Tube Method and Kongo Red Agar method. In our study, slime factor that used method of a standard glass tube method was determined in 13 Candida, 6 Trichosporon, 3 Cryptococcus, 4 Sachharomyces; in the study slime factor with method of Kongo red agar was determined in 15 Candida, 7 Trichosporon, 3 Cryptococcus, 5 Sachharomyces ve 1 Rhodotorula. Egg yolk containing agar method of working enzyme phospholipase was identified in 20 isolates of 73 yeasts. Showing the phospholipase activity of 20 microorganisms are 4 Candida, 3 Trichosporon, 5 Sachharomyces, 5 Cryptococcus and 3 Rhodotorula. As a result, yeasts isolated from raw milk indicates that contamination of milk and milk operations. Yeast?s presence of biofilm, slime and phospholipase reveals its importance in human health and operation.Key Words : Raw milk, yeast, biofilm, slime, phospolipase