İlişkisel veri tabanlarında anahtar kelime arama
Keyword search in relational databases
- Tez No: 322898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İlişkisel veri tabanlarında anahtar kelime aramak için birçok çalışma yapılmıştır. Son kullanıcının veri tabanı yapısından habersiz ve SQL sorgu dilini kullanmadan veri tabanından sorgu yapabilme ihtiyacı ilişkisel veri tabanlarında anahtar kelime arama uygulamaları ihtiyacını doğurmuştur. Yapılan çalışmaların ortak özelliği metin alanlarda metin arama işlemini gerçekleştirmeleridir. Bu çalışmaların amacı kullanıcının dışarıdan girdiği anahtar kelimeleri kullanarak veri tabanı sorgusu oluşturmak ve elde edilen sonuçları kullanıcıya sunmaktır. Burada önemli olan tablolar arası ilişkilerin doğru tanımlanabilmesi ve sonuç olarak verilecek veri setinin doğru sıralanabilmesidir. Yapılan çalışmalarda performans ikinci planda tutularak doğru sırada doğru sonuç üretebilme hedeflenmiştir. Çalışmalar veri tabanına özel geliştirildiklerinden genele hitap etmemektedirler. Bu durum yapılan çalışmaların dezavantajı gibi görünse de aslında olması gereken bir durumdur. Bu çalışmada tablolar arası ilişkinin tanımlanmasında sadece dış anahtar, birincil anahtar ilişkisinin kullanılmasının yeterli olmayacağını göstererek kayıtlar için tanımlayıcı olabilecek diğer alanlar üzerinden de ilişkiler tanımlamıştır. Tanımlanan bu ilişkiler elde edilen bilginin detaylanmasını sağlamıştır. Uygulanan yöntemin adımları ve elde edilen sonuçlar detaylı bir şekilde sunulmaktadır.Anahtar Kelimeler : Anahtar kelime arama, ilişkisel veri tabanları
Özet (Çeviri)
As most of end users are not aware of database structure and want to make query without using SQL, keyword search in relational databases have been studied in the literature extensively. The common idea of the existing studies is to search keywords in text areas of the databases. These studies focused on two main points. First, the relation between tables should be well defined and the second, the results should be sorted in logical manner. However, run time performance of these systems is overlooked by the existing studies. In addition, current studies are developed for specific database schemas and they could not be extended for general purpose databases. Although this appears to be disadvantage, it is a necessity. In this study, we show that primary key, foreign key relation is not enough to construct relation between tables. In addition to this relation we also define new relations by using other fields which hold unique data like e-mail address or identity number. Performance analysis shows that, by using these newly introduced relations, query results are enriched.Key Words : Keyword search, Relational database