Log-lineer modeller ile lojistik regresyonun karşılaştırması
The comparison of log-linear modelling and logistic regression
  1. Tez No: 322913
  2. Yazar: GÜLSÜM MERVE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sosyal araştırmalara olan ilginin artmasıyla birlikte kategorik veri analizi daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada kategorik veri analizi yöntemlerinden Lojistik Regresyon, Lojit Model ve Log-lineer modeller ele alınmış ve çeşitli açılardan istatistiksel özellikleri karşılaştırılmıştır. Araştırmalarda Lojistik Regresyonu ya da Log-lineer modelleri seçme kriterleri incelenerek TÜİK Hanehalkı 2009 Bütçe Anket verileri üzerine iki uygulama yapılmıştır. İlk uygulamada Lojistik regresyon ile Log-lineer modellerin en son aşamada modele seçtiği değişkenler karşılaştırılmıştır. İkinci uygulamada ise Lojit model ile Log-lineer modeller arasındaki ilişki ele alınarak, iki ve üç boyutlu olumsallık tablolarında lojit model parametre tahminlerinin, log-lineer model parametre tahminlerine eşitliği gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler :Kategorik veri, olumsallık tablosu, lojistik regresyon, lojit model, log-lineer modeller
Özet (Çeviri)
With the growing interest in social researchs, categorical data analysis has become more important. In this study logistic regression, lojit models and log-linear models of categorical data analysis methods are discussed and compared with the statistical properties differently. Researchs? selection criteria for lojistic regression or log-linear models were examined and the two applications were applied on the Turkish Statistical Institute 2009 Household Budget Survey data. In the first application, variables of the model in the final stage were compared by log-linear models and logistic regression. In the second application, the relationship between the log-linear models and logit models were discussed and for two and three-way contingency tables logit model parameter estimates are shown to be equal to the log-linear model parameter estimates.Key Words :Categorical Data, contingency tables, logistic regression, lojit model, log-linear models