Metropoliten alanda kentsel dönüşüm uygulamalarında yoksulluk ve mülkiyete yönelik bir model önerisi
Metropolitan area urban poverty and property for applications for a regeneration model
  1. Tez No: 322914
  2. Yazar: KADİR KAAN SAKAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bu çalışmada kavramsal açıklamalardan sonra, Dünyada ve Türkiye'de uygulanan stratejiler incelenmiş ve bu stratejiler kullanılarak oluşturulan kentsel dönüşüm uygulamaları üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra Türkiye'de ve Dünyada uygulanan kentsel dönüşüm çalışmaları yasal yönetsel ve kavramsal açıdan incelenmiştir. Böylelikle Türkiye'ye özgü koşulları taşıyan kentsel dönüşüm kararları geliştirilmiş ve sonuçta Türkiye'ye özgü yoksulluk ve mülkiyet kaynaklı sorunların giderilmesine yönelik bir kentsel dönüşüm modeli ortaya konmuştur. Tezin amacı değişen, gelişen ve dönüşen fiziki mekânı hedef alan kentsel dönüşüm uygulamalarının sosyal ve ekonomik mekândaki etkilerini saptamak, ulusal ve uluslararası ölçekte kentsel dönüşüm alanlarında uygulanan modelleri başarılı yönleri matematiksel modellemelerle karşılaştırmak ve Türkiye'de en başarılı kentsel dönüşüm modelinin nasıl ortaya konabileceği sorusuna cevap aramaktır. Yapılan çalışmada öncelikle ulusal ve uluslararası ölçekte başarılı kentsel dönüşüm örnekleri incelenerek donüşüm sonucu kazanan ve kaybeden grupların varlığı araştırılmış, ardından incelenen sosyal ve ekonomik durum matematiksel modellerle desteklenerek uluslararası ölçekte de tüm metropoliten kentlerde uygulanabilecek çözüm önerisi ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : Kentsel Dönüşüm, Yoksulluk, Mülkiyet, Metropoliten Alan
Özet (Çeviri)
After the conceptual explanations in this study, Turkey and the world was created by using these strategies are examined and implemented strategies are focused on urban regeneration applications. In addition, the urban renewal efforts in Turkey and around the world are examined the legal, managerial and conceptual aspects. Thus, urban renewal decisions who meet the conditions peculiar to Turkey and eventually developed for the elimination of endemic poverty and related problems for the property revealed a model of urban transformation. Its aim is for this reason that changing, developing and transforming the physical space applications targeted at the social and economic crest determine the effects of urban renewal, urban regeneration areas of national and international scale to compare the models using realistic models and mathematical aspects of a successful urban renewal areas in Turkey's most successful model of how that is a possible for you to answer the question. Therefore, national and international scale, first successful examples of urban regeneration was investigated by examining the presence of groups of winners and losers as a result of conversion, and then analyzed on an international scale by supporting social and economic situation in the mathematical models proposed solution can be applied in all metropolitan cities have been revealed.Key Words : Urban regeneration, poorness, Property, Metropolitan Area