Altyapı sistemlerinin farklı bilgisayar destekli programlarla karşılaştırmalı analizi, dizaynı ve maliyet hesabı
Comparative analysis, design and cost calculation of infrastructure systems with various computer-aided programs
  1. Tez No: 322923
  2. Yazar: MEHMET TURAN TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İçme suyu dağıtım, kanalizasyon uzaklaştırma ve yağmur suyu toplama sistemleri gibi insan sağlığı açısından önem arz eden ve toplumların gelişmişlik göstergelerinden biri olan yapıların tasarımları hassas analizler ve yüksek maliyetlerle geçekleştirilmektedir. Bu analizlerin yapılması uzun süreler gerektirmektedir. Gelişen teknoloji ve bilgisayar sistemleriyle birlikte bu analizlerin daha optimum şartlarda ve çok kısa sürelerde yapılması amaçlanarak çeşitli modelleme programları üretilmiştir. Bu programların birbirlerine göre bir çok değişik hesap şekilleri olması dolayısıyla bazı programlar daha çok ön plana çıkmışlardır. Bu programların birbirleri ile karşılaştırılması ve hangi programın daha işlevsel olduğunun araştırılıp gözler önüne serilmesi ise bu şekilde büyük önem arz eden yapıların daha sağlıklı ve düzgün dizayn edilmesi ve uygun fiyatlarla inşaatını kolaylaştıracaktır.Daha önce bu konularla ilgili gerçekleştirilen tez çalışmalarında altyapı sistemlerinin paket olarak incelenmemesi bu alanda bir eksiklik teşkil etmektedir. Sadece kanalizasyon sistemi için kullanılan programlar karşılaştırılırken içme suyu sisteminin veya yağmur suyu sisteminin birbirinden ayrılması çok doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü altyapı sistemlerinin tamamı birbirine entegre bir şekilde çalışmakta ve dizayn edilmektedir. Aynı zamanda daha önceki çalışmalarda sistemlerin maliyet yönünden araştırılmaması da ayrı bir handikaptır.Bu sebeplerin tamamı göz önüne alındığında altyapı sistemleri için geliştirilen modelleme programlarının bir kaçı yerine, en çok kabul gören lisp ve yazılım tabanlı iki model sisteminin paket olarak incelenmesinin ve sistemleri birbirinden ayırmanın yanlış olacağı düşünülerek hem hesap kriterleri, hem malzeme farklılığı ve hem de maliyet açısından karşılaştırılmasının daha sağlıklı olacağı öngörülmüştür.İçme suyu sisteminde lisp programının yazılım programına göre daha uygun ve maliyet açısından daha düşük sonuçlar elde ettiği izlenmiştir. Kanalizasyon programında ise modelleme olarak bakıldığında yazılım programının daha uygun olduğu, maliyet açısından ise çok bir fark olmamasına rağmen yine daha düşük sonuçlar elde edildiği gözlenmiştir. Yağmursuyu sisteminde ise modelleme açısından herhangi bir fark görülmemesine rağmen maliyet açısından yazılım programının lisp programına göre üstün olduğu izlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Kanalizasyon, İçme Suyu, Yağmur Suyu, Hesap, Dizayn, Maliyet, Karşılaştırma
Özet (Çeviri)
The designs of the structures like potable water distribution, sewerage system removal and rain water collection systems which are important in terms of human health and which are one of the development indicators of the societies have been performed by post optimality analysis and high cost. The performance of these analyses requires a long time. Various modeling programs are produced by aiming at performing these analyses under more optimum conditions and in a very short time by means of advancing technology and computer systems. Due to the fact that these programs have account forms which are very different from each other, some programs have come into prominence. The fact that these programs are compared with each other and it is searched and revealed that which program is more functional will facilitate the more reliable and smooth design and cost efficient construction of the structures which have great importance.The fact that infrastructure systems were not examined as a pack in the thesis studies performed on these matters previously constitute a drawback on this field. It is not a proper approach to distinguish the potable water system or rain water system from each other while only the programs used for sewerage system are compared with each other because the entire infrastructure system work and is designed in an integrated way. At the same time it is another handicap that the systems were not examined in terms of cost in the previous studies.When all these reasons are taken into consideration, it is envisaged that it would be more beneficial to compare not only the account criteria, material difference but also the cost by considering that it would not be appropriate to examine the mostly accepted lisp and software based two model systems as a pack instead of several modeling programs that are developed for infrastructure systems and to separate the systems from each other.It is monitored that the lisp program gets more appropriate and more cost efficient results than the software program. When considered as a modeling it is observed in the sewerage program that the software program is more appropriate and gets more cost efficient results despite the fact that there are no big differences in terms of the cost. Although no difference is observed in terms of modeling in the rain water system, it is monitored that the software program is superior to the lisp program.Key Words : Sewer, Water Supply, Storm Water, Calcuation, Design,Cost