Alternatif su kaynaklarının endüstriyel kullanıma kazandırılması için çatı yağmur suyu hasadı (Ostim örneği)
Rooftop rainwater harwesting to earn alternative water resource for industrial use (example Ostim)
  1. Tez No: 322922
  2. Yazar: CİHAN İNCEBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yaklaşık 6 milyar dünya nüfusu, yenilenebilir yüzey ve yeraltı su kaynaklarının %54'nü kullanmaktadır. Bugünkü kullanım şartları altında sadece nüfus artışından dolayı 2025 yılında bu değerin %70 olacağı öngörülmektedir. Nüfus artışının ve su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı dikkate alındığında ekolojik ve çevresel fonksiyonlar için su kalmayacağı ifade edilebilir. Bir taraftan sürekli azalan kullanılabilir su kaynakları, diğer taraftan suya talebin süreklilik arz eden bir artış eğilimine girmesi, ülkemizin sahip olduğu su kaynaklarının tüm talepleri esas alan planlı, etkili ve sürdürülebilir kullanımını gerektirmektedir. Bu nedenle yağmur sularından maksimum faydalanacak bir stratejinin geliştirilmesi gerekmektedir. Yağış sularından maksimum fayda sağlayacak bir strateji geliştirmeyi amaçlayan su hasadı yöntemi ile su toplama alanından akışa geçen su depolanarak gerektiği alanlarda ve zamanlarda kullanılabilir. Su hasadı tekniği ile geri kazanılmış suyun özellikle içme suyu kalitesinde su gerektirmeyen endüstriyel faaliyetlerde kullanılması mümkündür. Geri kazanılmış su endüstrilerde; soğutma suyu, kazan besleme suyu ve proses suyu olarak kullanılabilmektedir. Bu tezde OSTİM bölgesi için çatı yağmur suyu hasadı yönteminin Ankara iklim koşullarında fizibilitesi yapılarak bu sistemi kullanmak isteyecek işletme sahiplerinin proje uygulama işlerini kolaylaştıran ve projelendirme hesaplamalarını yapan bir bilgisayar programı yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Endüstriyel çatı yağmur suyu hasadı, ostim, su hasadı
Özet (Çeviri)
About the 6 billion population of the world use the 54% of the renewable surface and underground water sources. It is considered that under this usage circumstances this value will be 70% just because of the population increase. It can be easily claimed that there won?t be enough sources for ecological and environmental functions if you take into account this population increase and unconscious usage of water. The constant decrease of the usable water sources and the continuous increase of the demand for water requires a planned, efficient, sustainable usage of the water sources of our country considering all demands. Because of this reason, a strategy should be developed to make use of the rainwaters in a maximum range. By the rainwater harvesting aiming to develop this strategy, rain water running down the water collecting area is stored in order to use whenever and wherever needed. It is possible that rain water which is recycled with this technique can be used in industrial activities where clean drinking water is not necessary. In industrial activities recycled water can be used as cooling water, boiler feeding water or process water. In this thesis a feasibility study for rooftop rainwater harvesting was done for OSTIM in Ankara taking into consideration of its climate and a computer program doing the projecting calculations developed to help the business owners who are willing to use this system.Key Words : Industrial rooftop rainwater harvesting, ostim, water harvesting