Uydu tabanlı kuadratik model ile Türkiye'de güneş radyasyonu dağılımının belirlenmesi
Determination of the distribution of solar radiation in Turkey by satellite based quadratic model
- Tez No: 322931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORHAN, PROF. DR. BÜLENT G. AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Genel atmosferik dolaşımın en önemli kaynağı olan güneş radyasyonunun ölçümü önemlidir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş radyasyonundan faydalanma ihtiyacı da güneş gözlemlerinin önemini artırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yere ulaşan güneş radyasyonu miktarının tahmin edilmesi çok önemlidir.Bu tez çalışmasında, global güneş radyasyonu değerlerini hesaplamak amacıyla uydu görüntülerinden faydalanılmıştır. MSG-2 uydusunun SEVIRI radyometresi verileri kullanılarak bulut indeksleri elde edilmiştir. Hesaplanan bulut indeksleri, uydu tabanlı kuadratik modelde kullanılarak; Türkiye'nin 2007 yılı aylık ortalama global güneş radyasyonu değerlerleri yaklaşık 20 km çözünürlükle hesaplanmıştır. Altı meteoroloji istasyonundan alınan yer ölçümleri ile uydu görüntülerinden türetilen global güneş radyasyonu verileri karşılaştırılmıştır. Modelin değerlendirilmesi çalışmaları için RMSE, MBE, RE hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan istatistiksel hata analizlerine göre; uydu verileri yardımıyla hesaplanan aylık ortalama global güneş radyasyonu değerleri % 9,0 nispi hata oranına sahiptir. Sonuç olarak; 2007 yılı için yüksek çözünürlüklü ve düşük hata oranına sahip aylık ortalama global radyasyon verileri, MSG-2 uydu görüntüleri kullanılarak elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Güneş Işınımı, Kuadratik Model, Meteosat, Türkiye
Özet (Çeviri)
Solar radiation is the most important source of atmospheric general circulation, and its measurement is important. In addition, the need for utilization of renewable energy as a source of solar radiation increases the importance of solar observations. For these reasons, estimating the amount of solar radiation reaching the ground is very important.In this thesis, global solar radiation values were calculated by using satellite images. MSG-2 satellite SEVIRI radiometer datas have been used for calculating the cloud indexes. The calculated cloud indexes have been replaced in the satellite-based quadratic model and than about 20 km resolution monthly average global solar radiation values have been calculated for Turkey in 2007. The global solar radiation data derived from satellite images has compared with measurements which have taken from six meteorological stations. For the model validation study, RMSE, MBE, RE have been calculated. According to the statistical error analysis, the relative error rate of monthly average global solar radiations calculated from satellite data is % 9,0. Consequently, the global solar radiation data obtained from MSG-2 satellite images have computed with low error rates and high resolution for 2007.Key Words : Solar Radiation, Quadratic Model, Meteosat, Turkey