Rodos, Murat Reis Külliyesi belgelemesi ve restorasyon önerisi
Documentaion and restoration project of Rhodes Murat Reis Complex
- Tez No: 322947
- Danışmanlar: PROF. IŞIK B. AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu çalışma, Yunanistan, Rodos Adası'nda Murat Reis Külliyesi'ni konu edinmektedir. Külliye içinde Ebu Bekir Paşa Camii, Murat Reis Türbesi, Türbedar Evi, Tekke, Kütüphane ve Hamdi Bey Şadırvanı ile Çeşmesi bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunu analitik incelemelerle ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyon ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve uygun işlev verilerek yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektedir. Çalışma; Murat Reis Külliyesi'ni belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon, karşılaştırmalı çalışma katalogu ve yapının restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on Murat Reis Complex in Rhodes island. In the Complex there is Ebu Bekir Pasha Mosque, Murat Reis Tomb, House, Dervish Lodge, Library and two Hamdi Bey Fountains. The aim of this study is to convey to future generations in a healthy manner while maintaining the structure, to documennt the present situation through the analytical investigations and evaluations, to reveal the original state of buildings by giving convinent function. This study includes; graphic documentation that defines Murat Reis Complex, restitution that shows the original state, the comperative studies and the restoration projects of the buildings.