Yazılı belgeler ışığında Rhodos-Karia ilişkileri
Relations between the Rhodian State and the territory of Caria in the light of ancient texts
  1. Tez No: 228010
  2. Yazar: MURAT AYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İPLİKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu doktora tezi, M.ö. 7. Yüzyıldan M.ö. 1. Yüzyıla kadar, gerektiğinde Roma İmparatorluk Çağı kaynaklarını da kullanarak, Karya Bölgesi ile Rodos Devleti arasındaki ilişkileri geniş bir perspektif içinde incelemektedir.Yazıtlar, antik edebi metinler, sikkeler ve yazıtlı keramikler, disiplinlerarası çalışmayla değerlendirilmiştir. Bu konuda hazırlanan ilk doktora çalışması olan bu tez, Karya Bölgesi ile Rodos Devleti arasındaki ilişkileri gösteren antik kaynakların yer aldığı bir corpus'tur.
Özet (Çeviri)
By the current doctoral assertion, the relations between the Territory of Karia and the Rhodian State have been studied for the first time. We have focused on the period from 7th century to 1st century B.C. We use some materials from the Roman Imperial Period.Inscriptions, literary sources, coins and archeological materials, which carry inscriptions, have been studied in detail. The current doctoral assertion, which has been the first opus, is corpus, including all the materials about the relations between Karia and the Rhodian State.