Uluhan-Döğmeci-Çalıcaalan (Nallıhan/Ankara) arasındaki alanın florası
The flora of between Uluhan-Döğmeci-Çalıcaalan (Nallıhan/Ankara) villages
- Tez No: 322969
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma alanı, Ankara ilinin kuzeybatısında yer almaktadır. Alandan toplanan 1027 bitki örneği değerlendirilmesi sonucu 70 familyaya ait 279 cins ve 550 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Tür ve türaltı seviyede 74 takson A3 karesi için yeni kayıttır. 67 takson endemik olup endemizm oranı %12,2'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir; Avrupa- Sibirya Elementi 76 ( %13,8), İran- Turan Elementi 65 (% 11,8), Akdeniz Elementi 50 (% 9,1) ve geniş yayılışlılar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise 359 (%65,3)'dur.Bilim Kodu : 203.1.017Anahtar Kelimeler : Flora, Uluhan, Çalıcaalan, Döğmeci, Nallıhan, AnkaraSayfa Adedi : 142Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
Research area is located northwest of Ankara. In this study, 1027 plant specimens were collected. As a result, we have seen that, the flora is compose of 70 families, 279 genera and 550 taxa which are specific and intraspecific rank. 74 taxa are new records for A3 square. A total of 67 (12,2%) are endemic to Turkey. Phytogeographical elements of the area as follows: Euro- Siberian Elements 76 ( %13,8), Irano- Turanian Elements 65 (% 11,8), Mediterraneaen Elements 50 (% 9,1) and others, wide spreaded and those of which phytogeographical region are unidentified, 359 (%65,3).Key Words : Flora, Uluhan, Çalıcaalan, Döğmeci,