Hastane laboratuvar atıksularındaki patojen mikroorganizma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of pathogen microorganism levels in waste waters of hospital labarotories
  1. Tez No: 322990
  2. Yazar: GÖKÇEM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
HASTANE LABORATUVAR ATIKSULARINDAKİ PATOJEN MİKROORGANİZMA DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Gökçem ÇELEBİGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTemmuz 2012ÖZETBu çalışma, hastane laboratuvar atıksularındaki patojen mikroorganizmaların tür ve miktarlarının belirlenmesi ve organizmaların dezenfeksiyon- nötralizasyon sistemlerindeki giderim kapasitelerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Pilot ölçek de yapılan bu çalışmada Ankara'da bulunan Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Hastane laboratuvarında kurulu bulunan Tıbbi Atık Nötralizasyon ve Dezenfeksiyon Sisteminde 5 aylık bir periyotta aylık olarak giriş ve çıkış suyundaki patojen mikroorganizma düzeylerine bakılmıştır. Alınan örneklerde patojen özellikteki bakteri (Pseudomonas aeroginosa, E. coli, Acineto baumanii, KNS) ve virüs (Anti-HCV, Anti-HIV, HBsAg, HAV-IgM, Toxoplazma-IgM, Rubella-IgM ve CMV-IgM) teşhisleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda bazı örneklerin giriş sularında bakteriyolojik faaliyet ve hastalık yapıcı virüsler tespit edilirken, çıkış suyu analizleri neticesinde bakteriyolojik ve hastalık yapıcı virüslere rastlanmamıştır. Bu çalışmanın sonucunda kullanılan paket arıtım sisteminin patojen giderimi açısından verimli bir şekilde çalıştığı gözlemlenmiştir. Çalışma sonuçları özellikle ülkemizdeki deşarj yönetmeliklerinde patojen mikroorganizmalara ait herhangi bir standartın olmaması açısından oldukça dikkat çekicidir.Herhangi bir arıtma işleminin yapılmadığı hastane laboratuvar atıksularında ciddi anlamda patojen organizmaların mevcut olabileceğinin görülmesi de çevre ve halk sağlığı açısından dikkat çekici diğer bir noktadır.
Özet (Çeviri)
This study is made to see the types and amounts of pathogen microorganisms in the waste water of hospital labarotories and also the removal capacity in thr disinfection ? neutralization systems of these organisms. In this pilot study, Keçiören Training and Research Hospital was chosen as study field. Pathogen microorganism levels in the monthly inlet and outlet waters in the Medical Waste Neutralization and Disinfection System of the hospital labarotory were checked on 5-month periods. Findings led by the samples were pathogen bacteria (Pseudomonas aeruginosa, E. coli, Acineto baumanii, CNS) and viruses (Anti-HCV, Anti-HIV, HBsAg, HAV-IgM, Toxoplazma-IgM, Rubella-IgM and CMV-IgM). As a resutl of these analyses, no bacteriological or pathogen viruses were detected in outlet waters whereas some were detected in the inlet waters of some samples. Another conclusion is that the package treatment system works efficiently with regards to pathogen removal. The results of the study are especially important in revealing that there are no standards for pathogen microorganisms in the discharde regulations in our country.The fact that in the waste waters of hospitals where no treatment process is followed can contain seriously pathogenic organisms is another remarkable result with regards to environmental and public health.