Isı pompası destekli PLC kontrollü bir kurutucuda defne yaprağı kurutulması
Bay leaf dryıng ın a dryer controlled PLC assısted head pump
  1. Tez No: 322989
  2. Yazar: EMRAH GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, ısı pompası destekli PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolör) kontrollü bir kurutucuda defne yaprağı kurutulması, analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Türkiye'de büyük bir potansiyele sahip olan defne yaprağı Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Kurutulmuş defne yaprakları kozmetik, gıda ve birçok endüstri alanında kullanılmaktadır. Isı pompası destekli PLC kontrollu kurutma fırını hava devresi ve soğutucu devre olmak üzere iki çevrim içermektedir. Isı pompası destekli kurutma fırının kontrolünü PLC ile sağlanmaktadır. İmal edilen ısı pompası destekli PLC kontrollu kurutma sisteminde 400C, 45oC ve 50oC kurutma havası sıcaklıklarında 400 m3/h ve 600 m3/h kurutma havası debilerinde 6 farklı deney yapılmıştır. Isı pompası destekli PLC kontrollu kurutucuda yapılan deneyler sonunda tüm sistem ısıtma tesir katsayısı (COPws) değeri 400 m3/h hava debisinde 40 oC de 2,41, 45 oC de 2,92 ve 50 oC de 2,34, 600 m3/h hava debisinde ise 40oC de 2,79, 45oC de 3,02 ve 50oC de 2,75 olarak hesaplanmıştır. Tüm sistem özğül nem çekme oranı (SMERWS) değeri 400 m3/h hava debisinde 40 oC de 12,61 g/kwh, 45 oC de 11,64 g/kwh ve 50 oC de 11,09 g/kwh, 600 m3/h hava debisinde ise 40oC de 13,54 g/kwh, 45oC de 10,55 g/kwh ve 50oC de 12,96 g/kwh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying of bay leaves were aimed in a dryer which had with controlled PLC (Programmable Logic Controller) assisted heat pump. The bay leaf, that has a high potential in Turkey, grows in Mediterranean and Aegean regions. Dried bay leaves are used in cosmetics, food and the other industrial applications. The dryer assisted heat pump with controlled PLC consisted of air and cooling cycles. PLC provided the control of the heat pump drying system. Experiments were done in a heat pump dryer at 40 °C, 45 °C and 50 °C drying air temperatures and 400 m3/h and 600 m3/h drying volumetric air flow rates. The COPws (Whole system Coefficient of Performances) of this system were calculated as 2.41 at 400 m3/h volumetric flow rate and 40 °C, 2.92 at 400 m3/h volumetric flow rate and 45 °C, 2.34 at 400 m3/h volumetric flow rate and 50 °C. Similarly, they were calculated as 2.79 at 600 m3/h volumetric flow rate and 40 °C, 3.02 at 600 m3/h volumetric flow rate and 45 °C, 2.75 at 600 m3/h volumetric flow rate and 50 °C. The SMERws (Whole system Specific Moisture Extraction Rates) of the whole system was determined as 12.61 g/kWh at 400 m3/h volumetric flow rate and 40 °C, 11.64 g/kWh at 400 m3/h volumetric flow rate and 45 °C, 11.09 g/kWh at 400 m3/h volumetric flow rate and 50 °C and 13.54 g/kWh at 600 m3/h volumetric flow rate and 40 °C, 10.55 g/kWh at 600 m3/h volumetric flow rate and 45 °C and finally 12.96 g/kWh at 600 m3/h volumetric flow rate and 50 °C.