Yerel yönetimlerde görev yapan çevre uzmanlarının çevreci tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of environmental attitudes and behaviors of environmental experts in local goverments
- Tez No: 322992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE YÜCEL IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, çevre sorunlarının yıkıcı etkileri ile karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir. Artık doğa taşıma kapasitesini doldurmak üzeredir ve şimdiye kadar alınan önlemlerle çevre sorunlarının önüne geçilemediği, sorunların ivmelenerek arttığı ortadadır. Bugüne kadar uygulanan“tek bir dünya, tek bir doğa”sloganı ile başlayan uluslar arası toplantılar ve üretilen politikaların, sınır aşan çevre sorunlarının çözümü için gerekliliği tartışılmaz. Ancak bir bütün olarak hareket etmemizi gerektiren merkeziyetçi çözümlerin yanı sıra, sorunların kaynağında yer alanların, yani yerelin kararlılık, sorumluluk ve yetkilerinin de devreye girme zamanıdır. Fakat tam da burada, yerel yönetimlerin çevre sorunlarının önlenmesi hususundaki yeterliliğinin tartışılması gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak, bu çalışmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri'nde çalışan personelin, Çevre Problemleri Hakkında Farkındalıkları, Çevre Problemlerinin Çözümü İçin Yaşam Tarzını Değiştirmeye Yatkınlıkları, Türkiye'deki Çevre Sorunları Hakkındaki Bilgileri ve“Çevresel Tutumları”olmak üzere, çevre ile ilgili meselelere yaklaşımları dört farklı boyutta incelenmiştir. Boyut analizlerinin sonucunda çevre ile ilgili birimlerde çalışanlar ve diğer birimlerde çalışanlar arasındaki farkın ortaya konması hedeflenmiştir. Bu ölçümler dışında belediye çalışanlarına ilişkin yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet gibi demografik parametrelerin etkisi de irdelenmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre; belediye çalışanlarının çevre sorunları hakkında bilgi sahibi oldukları ve çevre kirliliğinin önlenmesi için yaşam tarzlarını, tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye hazır oldukları gözlemlenmiştir. Yine yapılan çalışma neticesinde çevre ile ilgili birimlerde çalışan personel ile çevre dışı birimlerde çalışan personel arasında, her dört ölçek içinde anlamlı bir fark bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Çevre bilincinin eğitim düzeyiyle orantılı olduğu ve kadınların erkeklere oranla daha çevreci davrandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, destructive impacts of environmental problems are heavily felt in the world inspite of global policies. Therefore, in addition to global efforts; responsibilities, authorization and competence of local authorities becoming more and more important.As it is known, by the laws numbered 5216 and 5393, authorisation and responsibilities of local authorities are increased on environmental issues. However competencies and effectiveness of local authorities technically and financially should be investigated.Along this line, it is aimed to measure awareness on environmental problems, environmental commitments towards behavioral changes,environmental attitudes and awareness of environmental problems in Turkey of local authoritys staff. Questionnaires were given both staff working for environmental related departments and other non-technical departments to see the difference among them.It is found out that, there is no statistically significant difference between municipality staff working for environmental departments and other departments. As the results are examined one by one based on questions (not based on all questions as a scale), it is questioned that; `environmental protection or economic development has the first priority for the staff. As expected, people working for environmental departments of municipalities are mostly give priority to environmental protection as opposed to people working in non-technical departments. However, in general most of the municipalities staff (% 91) are agree on we have to protect environment for ourselves and for future generations. In general, mean scores for environmental attitudes are towards environmental protection.