Latis tasarımlar
Lattice designs
  1. Tez No: 323001
  2. Yazar: GÖZDE METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kombinatoryal düzen, verilen sonlu bir kümeden belirli özellikleri olan alt kümeler toplamının seçilmesinin bir yoludur. Tamamlanmamış blok tasarımlar ve Latis tasarımlar kombinatoryal düzenlere birer örnektir. Tamamlanmamış blok tasarımların kullanışlılığı büyük miktarda işlem test edildiğinde en fazladır. Latis Tasarımlar da homojen veri bulmanın zor olduğu ve çok sayıda işlemin bulunduğu yerlerde kullanılabilir. Latis tasarımlar; her bir yinelemede yer alan işlemler, her bir satırı ya da tamamlanmamış bloğu aynı miktarda işlem içeren bir kare düzenin düzenlenmesi olarak düşünülebilir. Rasgele blok tasarım verilerin bloklara bölünmesi ile uygulanır. Bu tez çalışmasında Rasgele blok tasarım ile Latis tasarım karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda Latis tasarımın Rasgele blok tasarıma göre daha etkin olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Combinatorial Design is a way of selection of sum of subsets from finite set which have specific characteristics. Incomplete Block Designs and Lattice Designs are examples of Combinatorial Designs. Incomplete Block Designs? usefullness is maximized when large number of treatments are to be tested. Lattice Designs can be used when it is difficult to find homogen data and large number of treatments occur. Lattice Designs can be considered that within each replication varieties may be thought of as forming a square array in which each row or incomplete block contains the same number of varieties. In a Randomized Block Design the pool of subjects is divided into blocks. In this study Lattice design is compared with Randomized block design. As a result of this comparison it is shown that Latis design is more efficient than Randomized block design