Tedarikçi seçimi için bir model önerisi: Traktör fabrikası uygulaması
A model suggestion for supplier selection: Application of tractor factory
- Tez No: 323000
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tedarikçi seçimi ve birden çok tedarikçi ile çalışılması durumunda tedarikçilerden satın alınacak miktarların belirlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmada tedarikçilerden satın alınacak miktarları belirleyen bir model geliştirilmiştir. Tedarikçi seçiminde ele alınan kriter ve tedarikçi alternatiflerininin ağırlıklandırılması için AHP yöntemi kullanılmıştır. Günümüzdeki rekabet ortamı, firmaları daha hızlı hareket etmek zorunda bırakmıştır. Bu çalışmada firmanın birim ürüne ihtiyacı olduğunda, bu ürünü daha çabuk elde edebilmesi için uzaklık kısıtlı bir model geliştirilmiştir. Tedarikçi performans değerlerinin hesaplanması için senaryolar oluşturulmuştur. Bu senaryolara göre, mevcut durum ve oluşturulan senaryoların sipariş maliyetleri hesaplanarak sonuçlar kıyaslanmıştır. Ayrıca tedarikçilerin mevcut kapasitelerini belirli oranda arttırılmasıyla model çözülerek daha önceki kapasitede hesaplanan sonuç ile de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supplier selection and setting order quantity in case working with more than one supplier are very important. In this study, a model is suggested which sets order quantities from suppliers. AHP is used to give weights to the criteria and the alternatives. This method is chosen because there is no connection between the criterias. Todays intense competitive environment forces firms to move faster. In this study, a model is suggested with a constraint on distance of the suppliers, to take orders faster from suppliers. Scenarios are formed to calculate supplier performance value. Under these scenarios, current case and results for the scenarios are compared. In addition, current capacities of suppliers are raised and compared with previous case.