Kaplamasız, PVD tekniği ile TiN ve CrN kaplanmış dın 1.2550 soğuk iş takım çeliğinin aşınma davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of wear behavior with uncoated, TiN-coated and CrN-coated steels of cold work tool steel din 1.2550 used in cutting dies via PVD methode.
  1. Tez No: 323021
  2. Yazar: MUHAMMED İLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, bir çok endüstriyel uygulamada hızla gelişmekte olan PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama prosesinin tanıtımı ile kalıp sektöründe kullanılan DIN 1.2550 soğuk iş takım çeliğinin kaplamasız, PVD tekniği ile TiN ve CrN kaplamalı olanlarıyla karşılaştırılıp, aşınma davranışları incelenmiştir.Deney numuneleri Ø6x40 mm ebatlarında özdeş olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan deney numuneleri ısıl işleme tabi tutulduktan sonra, PVD yöntemiyle TiN ve CrN kaplama işlemi uygulanmıştır. Aşınma testleri pin?on?disk tipi cihazda 2,7 m/s kayma hızında, 10, 20 ve 30 N yükler altında ve 8 m kayma mesafesinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde aşındırıcı olarak 400, 800 ve 1200 Mesh SiC zımpara kullanılmıştır. Numunelerin mikro sertlik gibi mekanik özellikleri ile SEM ve EDS gibi metalografik incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, along with the introduction of Physical Vapor Deposition (PVD) coating process which is the rapidly developing in most of the industrial applications DIN 1.2550 cold work steel used in the coating sector has been compared with those with uncoated, TiN and CrN coated by using PVD technique in order to investigate wear behaviors.The specimens have been prepared identically in the dimension of Ø6x40 mm. The prepared test specimens, after being subjected to thermal treatment, are coated with TiN and CrN by using PVD method. The wear tests have been made by using p,n-on-disk type device with a shear velocity of 2,7 m/s, under the load of 10, 20 and 30 N and at a shifting distance of 8 m. In the testing, 400, 800 and 1200 Mesh SiC emery paper as abrasive. The specimens have been investigated in terms of the mechanical properties such as micro hardness as weel as metallographic investigations such as SEM and EDS.