Zincir mekanizmalarının bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design of chain mechanisms
  1. Tez No: 323020
  2. Yazar: SAMET SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, kullanıcıdan alınan girdiler doğrultusunda makaralı, burçlu, gall, fleyer ve çelik pernolu zincirlerin tasarımı ve çizimi gerçekleştiren bir program yazılmıştır. Programlamada AutoCAD ortamında VBA (Visual Basic For Application) ve Autolisp programlama dili kullanılmıştır. Tasarım için grafik değerleri ve çizelgeler Excel sayfalarına veya VBA code pencerelerine aktarılmıştır. Zincirin taşıdığı güç, giriş devri, iletim oranı ve çalışma şartlarına bağlı olarak minumum dis sayılı tasarım otomatik olarak yapılmıştır. Programda alternatif diş sayılı veya çok sıralı tasarımlarda manuel olarak mümkün olabilmektedir. Seçilen zincir mekanizmasını tek tuş yardımı ile otomatik olarak VBA ve Autolisp yardımıyla, 2B olarak Autocad sayfasında çizimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a programme was prepared to design and draw pulley roller, bushing, gall, flayer and steel chains. Autocad and visual basic language has been used in programming . Graphic sizes and drawings has been added to Excel sheet or VBA code Windows for the design. Depending on the power of the chain, input speed, transmission rate and working conditions, the minimum number of gear has been done automatically. It is possible that alternative gear is numbered in the program and is manuel in the multi-tiered designs. It has been provided to draw the selected chain mechanism by using one-touch automatically in autocad sheet as 2B with the help of VBA and Autolips