Radyoterapide kullanılan Al2O3:C (TLD-500)'nun tuzak parametrelerinin belirlenmesi
Radyoterapide kullanılan Al2O3:C (TLD-500)'nun tuzak parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 323037
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL)'ın tuzak parametrelerinin güvenilir olarak belirlenmesi, OSL bozunma eğrilerinin detaylı analizine bağlıdır ve bu konuda tartışmalı sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, radyasyon dozimetresi olarak gündemde olan Al2O3:C materyalinin OSL bozunma eğrileri, farklı beta dozları ve farklı ön-ısıtma sıcaklıkları için deneysel olarak ölçülmüştür. Tuzak parametreleri, termal analiz-eğrisi; GO (General Order) Yöntemi; LM-OSL (Lineer Modülasyon) Tekniği ve AOSL (Aktif OSL) Yaklaşımı kullanılarak belirlenmiş ve başka araştırıcıların bulduğu sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reliable determination of Optically Stimulated Luminescence (OSL) trap parameters is dependent on the detail analysis of OSL decay curve. In this work the kinetic parameters of Blue light Stimulated Luminescence (BSL) decay curve from Al2O3:C sample irradiated at different doses has been obtained using thermal analysis-curve, GO (General Order) Method, LM-OSL (Linear Modulation) technique and AOSL (Active OSL) approximation. The results were compared with the results reported by other researchers.