Farklı türdeki iyonlaştırıcı radyasyonların optik uyarmalı lüminesansa etkisi
Effects of ionizing radiation of different types of optically stimulated luminescence
- Tez No: 323038
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Optik uyarmalı lüminesans (OSL), iyonlaştırıcı radyasyonla ışınlanmış yalıtkan veya yarıiletken bir materyalin ışık ile uyarılması sonucu lüminesans yayması olayıdır. OSL sinyalinin şiddeti, materyal tarafından soğurulan radyasyon dozuna bağlıdır ve bu bağımlılık radyasyon dozimetri sisteminin temelini oluşturur.Al2O3:C, dozimetri uygulamalarında, kullanımı gittikçe yaygınlaşan materyallerdendir. Bu çalışmada bir OSL dozimetresi olarak kullanımı gittikçe yaygınlaşan Al2O3:C `un farklı nükleer radyasyon alanlarına karşı doz cevabı incelenmiştir. Al2O3:C tabletler alfa, beta parçacıklarına ve x ile gama fotonlarına maruz bırakılmış ve mavi ışık yayan diyot (LED) ile uyarılarak lüminesans sayımları gözlenmiştir. Alfa (226Ra) ve gama (137Cs) deneylerinde nokta kaynaklar, x-ışını deneylerinde Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoterapi Bölümü'nde bulunan Linac, beta parçacıkların deneylerinde ise 90Sr-90Y kaynağı kullanılmıştır. Ölçülen lüminesans bozunma eğrileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Optically Stimulated Luminescence (OSL) is the luminescence emitted by an irradiated insulator or semiconductor during exposure to visible light. The OSL intensity is a function of THA radiation dose absorbed by the sample and this can be used as the basis of a radiation dosimetry system.Al2O3:C is one of the materials that is used widely in dosimeter applications. In this study, the dose reactions of Al2O3:C which is used as an OSL dosimeter commonly to various nuclear radiation ranges are examined. Al2O3:C tablets were exposed to alpha, beta particles and gamma photons and blur light-emitting diode (LED); then, the stimulated luminescence counts were absorved. In experiments of alpha (226Ra) and gamma (137Cs) the point sources were used. In x-ray experiments, Linac at the Department of Radiotheraphy at Atatürk Chest Surgery Training and Research Hospital was used and 90Sr-90Y sources were used in experiments of beta particles. The measured luminescence decay curves were analyzed by comparing.?