Doğukent mahallesi belediye arazisine ait zeminin endeks özellikleri ile zemin emniyet gerilmesinin tespiti
Dogukent dıstrıct evaluatıon of ground ındex characterıstıcs and ground safety dıstentıon of munıcıpalıty land
- Tez No: 323052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnceleme alanı Elazığ ili, Merkeze bağlı Hüseynik Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır.İnceleme alanında ayrıntılı bir şekilde jeolojik-jeoteknik etüt çalışmaları yapılarak zeminlerin genel mühendislik özelliklerini araştırmak, olası zemin problemlerinin ve doğal afet varlığının tespiti amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Belirtilen amaçlar çerçevesinde inceleme alanında zemin sondajları açılmış, yerinde zemin deneylerinden Standart Penetrasyon deneyi yapılmıştır. Aynı zamanda örselenmemiş numuneler üzerinde elek analizi, kıvam limitleri, üç eksenli basınç dayanımı, oturma ve şişme analizleri yapılmıştır. Karot numuneler üzerinde ise tek eksenli basınç dayanımı yapılmış ve zeminin özellikleri belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler ; Zemin, mühendislik jeolojisi, zemin sondajları, jeoteknik, zeminproblemleri.
Özet (Çeviri)
Investigation area is located in Hüseynik Disrict in the boundaries of Elazig Province.The geological and geotechnical survey studies in the investigation area have been performed in order to figure out the engineering characteristics and potential problems of the grounds and the detection of natural disaster existences.As part of determined aims, the ground was drilled in the investigation area. Standart Penetration experiment which is one of the land ground experiments were applied. At the same time, sieve analysis, Atterberg limits, 3- axial pressure tests and the soil settlement and swelling analysis were made on the unspoilt samples. 1-axial pressure tests were applied on the core samples. So, the ground characteristics could be designed.KEYWORDS: Ground,engineering geology, soil drillings, geotechnic, problems ofground.