Alışveriş merkezlerinin mekansal niteliklerinin biyoharmoloji açısından incelenmesi
The investigations of properties of the spatial of bioharmological terms of shopping centers
  1. Tez No: 323065
  2. Yazar: BELKIS ELYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET EMİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Elazığ ilindeki alışveriş merkezlerinin kış ve yaz şartları Biyoharmolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elazığ'daki sekiz alışveriş merkezi deneysel olarak incelenmiştir. Söz konusu Alışveriş Merkez'ler de CO, CO2, O2, bağıl nem, sıcaklık, çiğ noktası, aydınlık, gürültü düzeyi, manyetik alan, havadaki parçacık miktarları 0,3 ?m, 1,0 ?m ve 5,0 ?m düzeylerinde ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar ISO 14644 ve BUD (Biyoharmolojik Uygunluk Değeri) ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the bioharmological characteristics of the Elazig shopping center winter and summer conditions. The 8 shopping center in Elazig were investigated as experiment. CO, CO2, O2, relative humidity, temperature, dew point, light, noise levels, magnetic field and particles amounts of 0,3 ?m, 1,0 ?m ve 5,0 ?m levels in the air were measured as experiment in all shopping centers. The results were compared BUD (Bioharmological Conformity Assessment) and interpreted according to ISO 14644.