Kadmiyum ve reactive red 120 uygulamalarına Scenedesmus quadricauda var. longispina'nın biyokimyasal cevabı
Biochemical response of Scenedesmus quadricauda var. longispina to cadmium and reactive red 120 applications
  1. Tez No: 323103
  2. Yazar: MEHMET KAPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; kadmiyumun (Cd+2) ve Reactive Red (RR) 120?nin Scenedesmus quadricauda var. longispina üzerine etkileri araştırılmıştır. İnkübasyon boyunca Cd+2 (0; 2,5; 7,5; 15 ve 30 mg/l) ve RR 120 (0, 5, 10, 20 ve 40 mg/l) derişimlerinin mikroalg klorofil a, b, toplam karoten, malondialdehit (MDA) ve prolin üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Cd+2 ve RR 120 uygulamaları ve uygulanmamış mikroalgal biyokütlenin yüzey yapıları FTIR?ATR spektroskopi kullanarak karakterize edilmiştir. Yüksek Cd+2 ve RR 120 derişimleri S. quadricauda var. longispina?nın biyokütlesini inhibe edici etki göstermiştir. Kültürde Cd+2 konsantrasyonlarının artması ile S. quadricauda var.
Özet (Çeviri)
In present study, effects of cadmium (Cd+2) and Rective Red (RR) 120 on Scenedessmus quadricauda var. longispina was studied. Effects of Cd+2 (0.0, 2.5, 7.5, 15.0, and 30.0 mg/l) and RR 120 (0, 5, 10, 20, and 40 mg/l) concentrations on chlorophyll a, b, total carotene, malondialdehyde (MDA), and proline content of S. quadricauda var. longispina were determined during incubation. Applications of Cd2+ and RR 120 and untreated of algal biomass were characterized by using a FTIR?ATR spectroscopy. High Cd2+ and RR 120 concentrations indicated inhibitory effect on the biomass production by S. quadricauda var. longispina. Amounts of chlorophyll a, b, total carotene in S. quadricauda var.