Eflani Ve Boyabat; Çember dokumaları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 32322
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
ÖZET Araştırma, Anadolu dokuma kültürünün özelliklerini yansıtan el dokuması kumaşlardan günümüze ulaşabilen örnekleri tespit etmek; belgelemek; araç, gereç, teknik, renk, motif, kompozisyon ve fonksiyon açısından özelliklerini belirlemek; orjinal kaynaklar olarak faydaya sunmak; giderek kaybolmakta olan kumaş dokumacılığına yeniden işlerlik kazandıracak yeni kullanım alanları tespit etmek ve konuya önderlik edecek çalışmalara katkıda bulunmak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma yöresi olarak Zonguldak ili Eflani içesi ile Sinop ili Boyabat ilçesi alınmış, bu yörelerin geleneksel çember dokumacılığı üzerinde durulmuş; 50 adet Eflani, 50 adet Boyabat çemberi olmak üzere toplam 100 adet geleneksel özellikte ürün incelenmiştir. Ayrıca günümüz çember dokuyucularından ve sahiplerinden bilgiler alınmış, üretimde kullanılan araç gereçler tespit edilmiştir. Çemberlerin ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş; motiflerin ve yüzey kompozisyonlarının çizimleri yapılmış; ayrıca çemberlere geleneksel kullanım alanı dışında işlerlik kazandıracak günümüz ihtiyaçları doğrultusunda değişik kullanım alanlarına yönelik ürünler oluşturulmuş; çemberlerin motif oluşturma tekniği ve motiflerinden uyarlamalarla ürünler tasarlanmış ve uygulanmıştır. Çember bezayağı dokuma tekniği ile dokunan, başörtüsü olarak kullanılan yöresel pamuklu dokumadır. Dokuma yüzeyi motiflerle bezelidir. Motifler, farklı renk veya kalınlıktaki ilave atkı ipliklerinin çözgü iplikleri ile yine bezayağı bağlantı kurması ile oluşturulmaktadır. Oldukça seyrek dokunuştu ve hafif gramajlı olan Eflani ve Boyabat çemberleri birbirine yakın boyutlardadır. Simetrik olarak dokunan iki parçanın birbirine eklenmesi ile kareye yakın formda oluşturulmaktadır. iThe main characterictics of çembers are their motifs peculiar to local areas; their designs formed by the motifs and the arrangements of motifs on the çember surface. On the short opposing edges of Eflani çembers, borders are placed consisting of a bordeu narrow line with white contour and three white lines. The middle part is decorated with on of the motifs of“Tek Fitil, Çift Fitil, Top Fitil, Analı Kızlı, Şatır Eteği, Yılan Eğrisi, Baklava Kesimi, Tulü Perde, Göveç içi, Kovalama, Şeker Kestirmesi, Kabak Çiçeği and Yapraklı”. The most important characteristic of Boyabat çembers in the bordeurs consisting of three white contoured, bordeu wide; two white narrow ribbons. The space between the bordeurs were divided into rhombuses in different sizes called“Chain”. The middle parts of rhombuses are decorated with motifs or motif arrangements called“Sinek, Süydürme, Enikizi, Aybütünü, Mühür, Dörtmühür, Put, Dörtput, Ersünlü, Koyun Gözü, Kaymalı, Gürel, Sandık, Heybe, Demirkırat, Tayyare and Tayyare Kanadı”. Eflani çembers have white kinds whitened for summer use and dark green kinds for winter use. They are the kinds of wovens which have one colour and have for a natural design of its own detarmined by the widths of the threads. Boyabat çembers have got a multi-color characteristic which has got motifs formed by colorful threads. The use of çember woven in the areas which are different from the local use area will be too useful, for both the continuation and development of them and the introduction of our cultural objects in the country bring originality and to the present handicraft. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the research was to establish and document hand woven cloths from the Anotolian weaving culture; to define the characteristics of the tools, equipment, technique, colours, motifs, composition and function; to present if into actual use as original resources; to establish, new fields where the declining art of cloth weaving may be used and to make a contribution to bring woven cloths back into the forefront. In the research, the traditional çember weaving has been chosen as subject matter in the town of Eflani in the province of Zonguldak and the town of Boyabat in the province of Sinop. A total of 100 traditional products of which 50 have been Eflani çemberi, 50 Boyabat çemberi have been examined. In addition we gathered information from the çember weavers and their owners, as well as establishing the tools and equipment used in production. Photographs of each çember have been taken and drawings of the motifs and surface composition of them have been made. In addition various products have been produced except for the traditional use to bring new dimensions to çembers according to up-to-date needs. Çember is a local cotton weave which is women with the plain weaving technique and used as head scarf. The surface of the woven is decorated with motifs. Motifs are made up through the binding of extra weft threads which have various colors of and widths with warp threads in“bezayağı”technique. The rather loosely woven and light weight Eflani and Boyabat çembers are of similar dimensions. The two symmetrical pieces that are woven together form an almost square shaped when sewed. iiiThe main characterictics of çembers are their motifs peculiar to local areas; their designs formed by the motifs and the arrangements of motifs on the çember surface. On the short opposing edges of Eflani çembers, borders are placed consisting of a bordeu narrow line with white contour and three white lines. The middle part is decorated with on of the motifs of“Tek Fitil, Çift Fitil, Top Fitil, Analı Kızlı, Şatır Eteği, Yılan Eğrisi, Baklava Kesimi, Tulü Perde, Göveç içi, Kovalama, Şeker Kestirmesi, Kabak Çiçeği and Yapraklı”. The most important characteristic of Boyabat çembers in the bordeurs consisting of three white contoured, bordeu wide; two white narrow ribbons. The space between the bordeurs were divided into rhombuses in different sizes called“Chain”. The middle parts of rhombuses are decorated with motifs or motif arrangements called“Sinek, Süydürme, Enikizi, Aybütünü, Mühür, Dörtmühür, Put, Dörtput, Ersünlü, Koyun Gözü, Kaymalı, Gürel, Sandık, Heybe, Demirkırat, Tayyare and Tayyare Kanadı”. Eflani çembers have white kinds whitened for summer use and dark green kinds for winter use. They are the kinds of wovens which have one colour and have for a natural design of its own detarmined by the widths of the threads. Boyabat çembers have got a multi-color characteristic which has got motifs formed by colorful threads. The use of çember woven in the areas which are different from the local use area will be too useful, for both the continuation and development of them and the introduction of our cultural objects in the country bring originality and to the present handicraft. IV