Araç (Kastamonu) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of araç (Kastamonu) district
  1. Tez No: 575924
  2. Yazar: HÜSAMEDDİN ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmanın konusu Araç İlçesinin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası olarak belirlenmiştir. Araştırma alanı olarak Araç ilçe idari sınırları seçilmiştir. Tez çalışması ile araştırma alanında insan odaklı, doğal ortam ile nüfus, yerleşme ve ekonomik faaliyetlerin ilişkisini belirleyerek kalkınmaya olan etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. Çalışma sahasının doğal ortam-insan ilişkisini kurabilmek için alanın ekolojik özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle jeolojik ve jeomorfolojik özellikler toprak, iklim, bitki örtüsü ve hidrografya özellikleri açıklanmıştır. Çalışmaya ait tablo ve şekillerin oluşturulmasında Microsoft Word, Microsoft Excel 2010 ile Paint.net programlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın kartografik unsurları ArcGIS 10.4.1 programı ile hazırlanmıştır. Araç, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde, Kastamonu İline bağlı 1.442,3 km2 yüzölçümüne sahip 119 köy yerleşmesi bulunan 18.863 nüfuslu bir ilçedir. Araç İlçesinin kuzeyde Eflani ve Daday; doğuda İhsangazi ve Kastamonu/Merkez; güneyde Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören; batıda ise Ovacık ve Safranbolu ilçeleri ile sınırları bulunmaktadır. Araştırma alanında yükselti 400m ile 1964m arasında değişmektedir. Sahanın 100 m aralıklı yükselti frekans histogramında en fazla alan %13.55 ile 900-1000 m aralığında bulunan yükselti basamağı kaplamaktadır. Araştırma alanında %15 eğimden fazla olan sahalar geniş yer kaplamaktadır. Yükselti basamaklarına göre sıcaklığın değişimi düşünüldüğünde ortalama sıcaklıkların 5 ile 12.6 °C arasında değiştiği düşünülmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 528.8 mmʹdir. Aylık ortalama yağış miktarları değerlendirildiğinde en fazla ve en az yağış alan aylar arasında 39.4 mm kadar bir fark oluşmaktadır. Araştırma alanının büyük bölümü ormanlar ile kaplıdır. İlçede tarım alanları kısıtlı olmakla beraber mevcut alanlarda zirai faaliyetlerin terk edildiği alanlar artmaktadır. İlçede tarım alanlarının önemli bir bölümünde buğday üretilmektedir. Sanayi ve turizm faaliyetlerinin halkı doğdukları yerde geçimlerini sağlamakta yetersiz kaldığı ilçede genç nüfusun önemli bir bölümü göç olayına katılmıştır. Özellikle kır nüfusun çoğunluğu 40 yaşın üzerindedir. Bu durum doğurganlık oranının düşmesine ve nüfusun azalmasına neden olmaktadır. Tarım alanlarında uygulanan mevcut miras hukukunun yeniden düzenlenmesi ve tarımsal faaliyetlerde bulunan işletmelerin yeterli arazi varlığının korunması vatandaşların arazilerini terk etmelerinin önüne geçeceği düşünülmektedir. İlçe arazisinin topografik yapısı ile arazi kullanımı gözlemlendiğinde uyumsuzluklar bulunmaktadır. Tarıma uygun az eğimli alanların orman olarak değerlendirilmesi buna karşın özellikle Soğanlı Çayı vadisinde yüksek eğimli alanlarda mera alanlarının yaygınlaşması arazinin verimli kullanılmasının önüne geçmektedir. Kırsal alanlarda ormancılığın arazi kabiliyetine göre düzenlenmesi bu alanlarda ziraat ve hayvancılık alanlarının gelişimi açısından önemli görülmektedir. Ayrıca ortamın ekolojik koşullarına uygun ürünlerin çeşitlenmesi ve işlenmesine yönelik yatırımların teşvik edilmesi halkın ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is determined as the human and economic geography of the Araç District. Araç District administrative boundaries were selected as research areas. The aim of this course is to examine the effects of human-oriented, natural environment and population, settlement and economic activities on development by determining the relationship between research and research. In order to establish the natural environment-human relationship of the working area, ecological characteristics of the area need to be determined. Therefore, geological and geomorphological properties soil, climate, vegetation and hydrographic properties are explained. With Microsoft Word 2010, you can create tables and shapes of the work with Microsoft Excel 2010. Paint.net programs have been utilized. The cartographic elements of the study were prepared by ArcGIS 10.4.1 program. Araç in the Black Sea region of the Western Black Sea region, Kastamonu province 1.442,3 km2 with a surface area of 119 villages with population of 18863. There are Eflani and Daday in the North; Ihsangazi and Kastamonu in the East; Ilgaz in the South; Kurşunlu and bayramören in the West; and saffron in the plain and Safranbolu in the West. The area of research has risen from 400m to 1964 m. In the 100 m interval elevation frequency histogram of the site, the maximum area is covered by the elevation step between 13.55% and 900-1000 m. Areas with more than 15% slope in the research area take up a lot of space. Considering the change of temperature according to the rise steps, it is thought that the average temperature varies between 5 and 12.6 °C. Annual average rainfall is 528.8 mm. When the average monthly rainfall amounts are evaluated, there is a difference of 39.4 mm between the maximum and minimum rainfall months. A large part of the research area is covered with forests. Although there are limited agricultural areas in the Araç District, the areas where agricultural activities are abandoned are increasing. Wheat is produced in a significant part of agricultural areas in the Araç District. The people of industrial and tourism activities were unable to make their livelihoods where they were born, and a significant part of the young population was involved in migration. The majority of the rural population is over 40 years old. This leads to a decrease in fertility rate and a decrease in the population. It is thought that the rearrangement of the existing heritage law applied in the fields of Agriculture and the protection of sufficient land for the enterprises engaged in agricultural activities will prevent citizens from abandoning their lands. There are discrepancies when the use of land is observed with the topographic structure of the Araç District land. The evaluation of the areas suitable for agriculture as a forest, however, especially in the valley of soganlı stream in high-sloping areas in the field of the spreading of fields prevents the efficient use of the land. The arrangement of Forestry in rural areas according to land capability is important in terms of the development of agricultural and animal husbandry areas in these areas. In addition, it is thought that promoting investment in the diversification and processing of products suitable for the ecological conditions of the environment will contribute to the economic and social development of the people.