Türkiye'de Candaroğulları Beyliği hakkında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi
Evaluation of the studies conducted on the Candarogulları Principality in Turkey
- Tez No: 835892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNAY KARAKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Candaroğulları Beyliği, 1308 tarihinde Anadolu Selçuklu Devleti'nin ortadan kalkması ile 1335 yılında İlhanlı hükümdarı Bahadır Han'ın vefat etmesine kadar Anadolu'daki diğer Türkmen beyleri ile birlikte serbest hareket etme olanağı bulmuş beyliklerdendir. XIII. yüzyılda Moğol istilasıyla uçlara yerleşen Türkmenler, Anadolu'da yer yer fetih hareketlerine girişmişlerdir. Hem Karadeniz hem de Doğu Roma İmparatorluğu ile olan ilişkilerinde stratejik bir konumda olan beylik, Şemseddin Yaman tarafından Eflani ve çevresinde kurulmuştur. Candaroğulları Beyliği stratejik konumu itibariyle Kuzey Anadolu'nun, Karadeniz ile olan bağlantısını göz önünde bulundurduğumuzda Sinop, Amasra gibi liman kentlerine sahip olan, denizcilik ve deniz ticareti konularında hayli tecrübeli bir noktaya gelmiş, İtalyan şehir devletleri ile ticaret yapmıştır. Candaroğulları Beyliği, kuruluş döneminden Osmanlı Devleti himayesine girinceye kadarki geçen sürede, hüküm sürdüğü Kuzey Anadolu topraklarında, günümüze kadar ulaşan birçok tarihi, mimari, sanatsal, kültürel, sosyal alanda ürünler bırakmıştır. Çalışmamızda Candaroğulları Beyliği üzerine yapılmış veya bu beylikten doğrudan bahsedilmiş araştırmalar değerlendirilmiş ve bibliyografik bir şekilde verilmiştir. Çalışma kapsamında incelenmiş olan eserlerden yola çıkılarak Kastamonu ve çevresinin tarihsel sürecini ortaya koymak için değişik birçok ilim mecrasında beyliğin konu alındığı çok sayıda ve farklı alanlarda çalışmalar yapıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Candaroğulları Principality was one of the principalities that had the opportunity to move freely with the other Turkmen lords in Anatolia until the death of the Ilkhanid ruler Bahadır Han in 1335 with the disappearance of the Anatolian Seljuk State in 1308. XIII. The Turkmens, who settled on the fringes with the Mongol invasion in the century, started conquest movements in Anatolia from place to place. The principality, which is in a strategic position in its relations with both the Black Sea and the Eastern Roman Empire, was founded by Şemseddin Yaman in Eflani and its surroundings. Considering the connection between North Anatolia and the Black Sea in terms of its strategic location, Candaroğulları Principality has come to a point that has port cities such as Sinop and Amasra, has come to a point where it is quite experienced in maritime and maritime trade, and has traded with Italian city-states. Candaroğulları Principality left many historical, architectural, artistic, cultural and social products in the North Anatolian lands, where it ruled, from the establishment period until it came under the auspices of the Ottoman Empire. In our study, the researches made on the Candaroğulları Principality or directly mentioned about this principality were evaluated and given in a bibliographical way. In order to reveal the historical process of Kastamonu and its surroundings, based on the works examined within the scope of the study, it has been determined that many and different studies have been carried out in many different fields of science on the subject of the principality.