Van gölü kıyı şeridi boyunca notonecta viridis (Hemiptera: Notonectidae) ve chironomid türlerinin popülasyon değişimi ve gösterge değerleri
Population change and indication values of notonecta viridis (Hemiptera: Notonectidae) and chironomidae along lake Van coastline
  1. Tez No: 323259
  2. Yazar: HALİL DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Ziraat, Biology, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Notonecta viridis ve chironomid larvalarının habitat tanımlamasına, çevresel etkilere ve farklı insan aktivitelerine bağlı olarak biyolojik gösterge kullanımı olanaklarını belirlemek amacıyla 2011 yılı Mayıs-Ekim ayları arasında Van Gölü kıyı şeridinde yürütülmüştür. Örneklemeler doğal alan, yerleşim alanı ve akarsu giriş noktası olmak üzere 3 farklı karakterde 22 istasyon seçilmiştir. Örneklemeler 35 cm atrap ve ağ açıklığı 153 mesh olan plankton kepçesi ile yapılmıştır. Alınan örneklerde aylara göre pH, sıcaklık, tuzluluk, azot, amonyum, demir, bakır, mangan, potasyum değerleri ölçülmüştür. Çalışma sonunda Chironomidae familyasına bağlı Microchironomus deribae, Halocladius fucicola, Cricotopus spp. ve Chironomid sp. türleri bulunmuş ve bunlardan Microchironomus deribae, Halocladius fucicola türleri Vangölü için yeni kayıttır. Çalışmada popülasyon yoğunlukları takip edilen türlerin çevresel faktörlerin etkisindeki dağılımları şöyle olmuştur: Nispeten yüksek azot oranının Notonecta viridisve Microchironomus deribae popülasyonlarının yüksek, amonyum ve tuzluluğun ise Microchironomus deribae, Halocladius fucicola, Cricotopus spp.ve Chironomus sp. popülasyonlarının dağılımında önemli derecede etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was out on the coastal band of Van Lake between May-October, 2011 in order to determine usage possibilities of biological indicator related to habitat description and the environmental effects and different human activities. For exemplifications, 22 stations in 3 different characters which are natural habitats, settlement and places river entry point have been selected. Samplings were done with 35 cm atrap and plankton dipper whose net opening is 153 mesh. In the samples taken, pH, temperature, salinity, azote, ammonium, iron, copper, manganese, potassium values according to months have been measured. At the end of the study, Microchironomus deribae, Halocladius fucicola, Cricotopus spp. ve Chironomid sp species belonging to Chironomidae family were found and among those, Microchironomus deribae and Halacladius fucicola species are new records for Lake Van. In the study, the dispersion of the species whose population intensity was recorded under the effects of environmental factors are like this: it was observed that relatively high azote amount is high in Notonecta viridis and Microchironomus deribae populations; ammonium and salinity are significantly effective in the distribution of Microchironomus deribae, Halocladius fucicola, Cricotopus spp. and Chironomid sp populations.