The effect of integrated marketing communication strategies on entertainment industry: Case of Hollywood
Bütünleşik pazarlama iletişimi stratejilerinin eğlence sektörü üzerindeki etkisi: Hollywood örneklendirmesi
  1. Tez No: 323270
  2. Yazar: GÜLÜM BALSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu bitirme tezi bütünleşik pazarlama iletişiminin eğlence sektöründeki önemini Hollywood sinema filmleri örnekleri üzerinden giderek vurgular. Tez, bütünleşik pazarlama iletişiminin tarihi geçmişinden başlar ve bütünleşik pazarlama iletişimini film sektörüne tanıtarak, Hollywood film sektöründe uygulanan pazarlama tekniklerini örnekleyerek ilerler. Bugün Hollywood film endüstrisi bir film projesi ile yola çıkarken, pazarlamayı ilk sıraya koyar ve her filmin kendi başına bir marka olduğu gerçeği ile hareket eder. Film insanların ilişki kurduğu, hakkında online ya da diğer yollar ile konuşup tartıştığı çağımızın yükselen ve marka değerine sahip ürünüdür. Bu durumda bir filmi satmak ve pazarda fenomen yaratmada bütünleşik pazarlama iletişiminin rolü inkar edilemez. Film stüdyoları ve pazarlama uzmanları bir filmi ve onun pazarlama kampanyasını geliştirirken, filmin değerini korumak adına, bir marka yaratmak ve bu markayı beslemek, kontrol etmek üzerine odaklanırlar. Posterler, fragmanlar, websiteleri, haber niteliği taşıyan öyküler, yeni medya teknolojileri ve daha birçok pazarlama teknikleri hep bir ürün ve marka yaratma ve bu ürünün entegre bir biçimde pazarlanması mantığı doğrultusunda hazırlanır. Her ne kadar bütünleşik pazarlama iletişimi filmler için vazgeçilemeyecek ölçüde önemliyse de, bir filmi pazarlamak herhangi bir diğer ürünü pazarlamaktan farklıdır. Bu yaklaşım göz ardı edildiği takdirde bütünleşik pazarlama iletişiminin bütün zincirleri ve aşamaları özellikle de yeni medya teknolojilerinin yanlış yönetilmesi söz konusu olabilir. Bu araştırma pazarlama iletişiminin tüm aşamalarını, önemini ve bunun film sektörüne uygulanmasını konu alır ve tezi Hollywood'dan gerçek zamanlı örneklerle kanıtlar.
Özet (Çeviri)
This graduation thesis proposes a formal theory for the importance and the effect of Integrated Marketing Communication Strategies on entertainment industries underlying viewing figures for cinema films in Hollywood. It draws upon a historical background from Integrated Marketing Communication Strategies introducing it to movie industry by using specific applications from marketing and Hollywood cases. Hollywood Movie Industry requires that today there is one need to be front-of-mind in marketing individuals who have movie projects to work on-- the idea that each movie in and of itself is a brand. Since today movie is considered as a product, each movie that value million dollars needs to have a specific strategic marketing plan. The role of Integrated Marketing Communications on selling and having phenomenal movie is undeniable. When movie studios and marketing individuals are developing a film and its attendant marketing campaign, the focus on the mindset of creating, nurturing and monitoring a brand is to guarantee movie?s value. Marketing for movies differs from product marketing. Without this approach all of the steps in IMC chain especially the new media technology has potential to be mishandled. At the end of this thesis every steps of Integrated Marketing Communication and its application to movie business will be apprehend and proven by real time Hollywood cases.