The relationship between use of power sources and compliance behavior in respect to leadership style and task complexity: The case of healthcare professionals in Turkey
Güç kaynaklarının kullanımı ile davranışsal itaat tepkileri arasındaki ilişkinin liderlik ve görev türleri bağlamında incelenmesi: Türk sağlık çalışanları arasında gerçekleştirilen bir araştıma
- Tez No: 323271
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Güç kaynaklarının kullanımı liderliğin önemli bir parçası olup sonuçlara ulaşılmasını doğrudan etkilemektedir. Liderlik ve yöneticiliğin hemen tüm fonksiyonları güç kaynaklarının etkin biçimde kullanılmasını gerektirmektedir.Bu çalışmada sağlık sektöründe, özellikle Türkiye'deki özel diyaliz merkezlerinde güç kaynaklarının kullanımının, çalışanların muhtelif güç kaynaklarına yönelik itaat tepkilerinin, rutin ve karmaşık görevler ile liderlik türleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır.Analizde kullanılan 184 örnek Türkiye'deki özel diyaliz merkezi çalışanlarından elde edilmiştir. Örneklem, İstanbul, İnegöl, Samsun, Çarşamba, Fatsa, Bolu, Konya, Ilgın, Beyşehir, Akşehir, Ereğli, Aksaray, Niğde ve Nevşehir'de faaliyet gösteren özel diyaliz merkezlerinden tesadüfî olarak seçilmiştir.Bu çalışmada iki farklı ölçüm aracı kullanılmıştır. Güç kaynaklarının kullanımı için Schwarzwald ve Koslowsky'nin kişilerarası güç envanteri (IPI), liderlik türleri için ise Bass ve Avolio'nun çoklu faktör liderlik anketi (MLQ 5x) kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları, hem rutin hem de karmaşık görevler için en sık kullanılan güç kaynaklarının ikna edicilik ve uzmanlık olduğunu, en az kullanılan güç kaynağının ise düzelticilik olduğunu, ayrıca görev türünün (rutin ? karmaşık) güç kaynaklarının kullanımı üzerinde önemli bir etkiye neden olmadığını göstermektedir. Diğer taraftan, sonuçlar hem rutin hem de karmaşık görevler için dört güç kaynağından hangisi kullanılırsa kullanılsın itaat davranışı seviyesinin direnç, uyum ve bağlılık seviyeleri arasından uyum olduğuna işaret etmektedir.Çalışmada ortaya konulan bir başka bulgu ise liderlik türü ile güç kaynaklarının kullanımı arasında önemli bir ilişki olduğudur. Ayrıca liderlik türü, görev türü (rutin ? karmaşık) ile ilişkili olarak değişiklik göstermemektedir.Araştırmanın sonuçları çalışanların aktif yapıcı liderlik uygulanması durumunda bağlılık seviyelerinin daha yüksek olacağını, pasif kaçınan liderlik uygulanması durumunda ise direnç gösterme seviyelerinin daha yüksek olacağına işaret etmektedir.Yapılan araştırma neticesinde, Türk akademik literatüründe güç kaynaklarının kullanımının ve çalışanların muhtelif güç kaynaklarının kullanımına ilişkin davranışsal itaat tepkilerinin incelenmesine yönelik bir eksiklik olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışma ile söz konusu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of power is an important part of the leadership which affects getting results directly. Almost all functions of leadership and management entail effective usage of power.In this study, we intended to examine the use of power sources and their effects on compliance behavior with respect to type of task (complex-routine) and leadership style in healthcare industry, specifically private dialysis Centres in Turkey.The sample used in the analysis (N=184) is composed of private dialysis centre employees who works different locations in Turkey. The sample is randomly selected from the private dialysis centres operating in Istanbul, İnegöl, Samsun, Çarşamba, Fatsa, Bolu, Konya, Ilgın, Beyşehir, Akşehir, Ereğli, Aksaray, Niğde and Nevşehir.Two different measurement instruments were used in this study. For the use of power sources, Schwarzwald and Koslowsky?s interpersonal power inventory (IPI), and for measuring leadership style, Bass and Avolio?s multifactor leadership questionnaire (MLQ 5X) were used.The results indicate that in both routine and complex tasks the most frequently used power sources are persuasive and expert, least frequently used power source is corrective. And type of task does not make any significant difference in the use of power sources. On the other hand, results show that both in routine tasks and complex tasks level of compliance behavior regarding to the use of all four sources of power falls into compliance (obedience) category among the levels of resistance, compliance (obedience) and commitment.The results reveal that there is a significant relationship between leadership style and the use of power sources. And leadership style does not change in relation with type of task.The results also indicate that subordinates? commitment level would be higher to active constructive leaders and resistance level would be higher to the passive avoidance leaders.After the literature review, it has been understood that there is a gap exists regarding to the use of power sources and its impacts on compliance behavior in Turkish literature. This study intends to provide a contribution to the literature by filling that gap.