Reklam içerik boyutlarının kadınlar üzerinde feminist reklam değerine yönelik etkisi
The effect of advertising content dimensions on feminist advertising value on women
- Tez No: 674122
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Reklamlar, marka ve işletmeler tarafından hedef kitleye ulaşmak ve anlatmak istediği mesajı tüketicilere sunmak için kullanılan strateji ve faaliyetlerden biridir. Gün geçtikçe farklı içerik ve mesajlarla tüketicilerin ilgisini çekmek ve etkilemek için yapılan reklamlar geleneksel içerikli yapıdan feminist içerikli yapıya geçmeye başladığı görülmektedir. Geçmişte yapılan reklam içeriklerinde kadınların ev işlerinden, çocuk bakımdan tutun ideal kadın vücut tipini baskılayan reklamlara kadar daha birçok bu tarz içerikte reklamlar bulunmaktadır. Ancak günümüzde geleneksel yapıdaki reklamların yerini feminist yapıdaki reklamlara bıraktığı görülmektedir. Kadınları güçlendirici ve destekleyici içerikteki reklamlar hedef kitleye ve topluma önemli mesajlar sunmaktadır. Kadınları iş hayatına girmesi için cesaretlendiren, kadın ve erkek eşitliğinin her alanda yaygınlaşmasını amaçlayan, ev ve bakım işlerinin sadece kadınlara yönelik bir durum olmadığını anlatan, kadınların kendi istediği gibi vücuda sahip olması düşüncesini vurgulayan, kadınları bir meta olarak kullanılmaması için uğraşan ve çabalayan feminist düşünce yaklaşımları markalar tarafından reklam çalışmalarında kullanılmaktadır. Kısaca, Türk kadınların feminist reklam çalışmaları yapan markaları ve reklamlarını nasıl değerlendirdiği ve yorumladığı noktasında araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma, feminist reklam içeriğini kadın tüketicilerin nasıl algıladığını (bilgilendirici, eğlendirici), nasıl değerlendirdiğini (güvenilir, aldatıcı, rahatsız edici) anlamaya çalışarak reklam değerini ölçmektedir. Ayrıca demografik özelliklere de (eğitim, medeni durum, yaş, gelir durumu) araştırma içerisinde yer verilmiştir. Tezin bölümlerini inceleyecek olursak, ilk bölümünde, bütünleşik pazarlama iletişimine yer verilmiştir. Reklam faktörü bütünleşik pazarlama iletişimin bir parçası olduğu için ilk olarak bütünleşik pazarlama iletişim konusu yer almaktadır. Bütünleşik pazarlama içerisinde yer alan ögelere ve özelliklerine yer verilerek kavramsal olarak ele alınmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise, feminist reklam konusu incelenmiştir. Öncelikle reklamların ortaya çıkışı ve gelişiminden sonra reklam değeri ve içerik faktörleri, feminizm ele alınmaktadır. Bu kısımda teze konu olan tüm faktörler için literatür çalışması yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise reklam içerik boyutlarının kadınlar üzerinde feminist reklam değerine yönelik etkisinin metodolojik olarak analizlerine yer verilmiştir. Araştırmaya katılan 439 kadın katılımcının feminist reklamları nasıl bulduklarını bu durumun reklam içerik boyutlarıyla bir ilgisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca kadın katılımcıların demografik özellikleri feminist reklam değeri algılarını etkileyip etkilemediği değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, reklam içerik boyutlarından bilgilendiricilik, güvenilirlik ve eğlendiricilik kadınlar üzerinde feminist reklam değerini olumlu şekilde etkilerken, rahatsız edicilik ise olumsuz şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik yapıların analiz sonuçlarında kadınların yaşı, medeni durumu, meslek grupları feminist reklam değeri algılarında farklılık oluştururken; eğitim, çalışma durumu, gelir düzeyinin kadınlar üzerinde feminist reklam değeri algılarında bir farklılık yaratmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisiments are one of the strategies and activities used by brands and businesses to reach the target audience and present the message they want to tell to consumers. It is observed that advertisements, which are made to attract and influence consumers with different contents and messages, are beginning to shift from a structure with traditional content structure to a structure with feminist content. There are many more advertisements of this kind of content in past advertisements, from women's housework - childcare to advertisements that suppress the ideal female body type. However, today it is seen that traditional ads have been replaced by feminist ads. Ads with content that empower and support women present important messages to the target audience and society. Feminist thinking approaches that encourage women to enter business life, aim to spread the equality of women and men in every field, explain that chores and care works is not only for women, emphasize the idea that women have the body as they want and try and strive not to use women as a commodity used by brands in their advertising works. Briefly, this research is conducted on how Turkish female evaluate and interpret brands and advertisements that are engaged in feminist advertising. This research measures the advertising value by trying to understand how female consumers perceive (informative, entertaining) and evaluate (credible, deceptive, disturbing) feminist advertising content. In this context, it has been investigated whether the value of feminist advertising affects on female. In addition, demographic characteristics (education, marital status, age, income status) are included in the research. If we examine the chapters of the thesis, integrated marketing communication is included in the first part. Since the subject of the thesis is about advertisements, the advertisement factor was given priority in terms of providing integrity as it is included in the subject of integrated marketing communication (IMC). It is handled conceptually by including the elements and their features in integrated marketing. The subject of IMC is included first, since the advertising factor is a part of the integrated marketing communication.In the second part of the thesis, the subject of feminist advertising is examined. First of all, after the emergence and development of advertisements, advertising value and content factors, feminism are addressed. In this section, a literature study has been done for all the factors that are subject to the thesis. In the third part of the thesis, methodological analyzes of the effect of advertising content dimensions on feminist advertising value on women are included. It was investigated how the 439 female participants who participated in the study found feminist advertisements, whether this situation had a relation with the advertisement content dimensions. In addition, it was evaluated whether the demographic characteristics of female participants affected their perceptions of feminist advertising value. As a result of the analysis, it was concluded that informativeness, credibility and entertainment, which are among the dimensions of advertising content, positively affect the value of feminist advertising on women, while disturbing affects negatively. In the analysis results of demographic structures, women's age, marital status, occupational groups made a difference in their perceptions of feminist advertising value however, it has been revealed that education, employment status and income level do not make a difference in the perceptions of feminist advertising value on women.