Post-empresyonist dönemde Henri de Toulouse-Lautrec' in desen çalışmalarının üslup özellikleri açısından araştırılması
In post-impressionist period, the study of design works of Henri de Toulouse-Lautrec in terms of style features
- Tez No: 323288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, Post-Empresyonist dönemde Henri de Toulouse-Lautrec'in desen çalışmalarını üslup özellikleri açısından incelemek, 20. yy ve sonrası sanatına katkı ve etkisini ortaya koymaktır. Post Empresyonist dönemde Henri de Toulouse-Lautrec'in sanat anlayışını ve desen çalışmalarının üslup özellikleri bakımından inceleyen, 20. yy sanatına ve sanatçılarına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışmada araştırma modeli olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Henri de Toulouse- Lautrec'in sanat anlayışı ve eserleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise, Post empresyonizm döneminde Henri de Toulouse-Lautrec'in sanat anlayışını yansıtan desen çalışmaları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Literatür tarama, yayınlanmamış tezler, sanatçının hayat öyküsü ve yapılmış olan sanat araştırmaları, internet, makale ve dergilerden derlenerek elde edilmiştir. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde, nitel araştırmada kullanılan veri analizi tekniklerinden ?Betimsel Analiz Tekniği? kullanılarak yapılmıştır. Sanatçının desen çalışmaları çizgi, leke, renk, kompozisyon, konu ve teknik özellikleri bakımından ayrı ayrı incelenerek, Post Empresyonist dönem ve sonrasında Lautrec'in etkilediği sanatçıların çalışmalarıyla karşılaştırılmıştır. Bu araştırma ile Henri de Touluose-Lautrec'in sadece sanatsal değil, aynı zamanda tarihsel sürece ışık tutan büyük bir ressam olduğu, rengi nesneden ayırması, alışılmamış renkleri kullanımıyla sağladığı perspektif, konu seçimi ve desenlerindeki anlatım ustalığı ile 20. yy sanatının oluşumunda büyük bir katkısı olduğu ortaya konulmuştur. Üslubunun belirgin izleri ve eserleri ile topluma birer ayna tutan sanatçı, hayatı özgün çizgi karakteriyle resmederek sanat dünyasına girmesiyle hem çağdaşlarına hem de sonraki kuşaklara eserleriyle yeni tasarım imkanı sunmuştur. Ayrıca Fransızca da ?Peinture a l'essence? (Öz boyama) anlamına gelen boyama tekniği ile kendinden sonra birçok sanatçıyı etkilediği gibi sanatçının eserlerindeki üslubu ile sadece Post-Empresyonist dönemini ve sanatçılarını değil, aynı zamanda fovistleri, ekspresyonistleri etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the design works of Henri de Toulouse-Lautrec in terms of style features and reveal his contribution and influence on 20th century art and after.As a research pattern, analyzing of document is used in this study which analyze the sense of art and the design works of Henri de Toulouse-Lautrec in terms of style features, aims to reveal his influence on 20th century art and artists. The system of the study consists of the sense of art and works of Henri de Toulouse- Lautrec. The sample of the study consists of the design works of Henri de Toulouse-Lautrec which reflect his sense of art. The sample of the study maximum variety sample is used from purposeful sample methods. The datas of the study; Literature scanning, unpublished thesis, biography of artist and the studies of art done were acquired by collecting from the internet, essay and journals. In resolution of the datas of the study, it was made by using ?Descriptive Analysis Technic? of data analysis technics used in the qualitative study. By analyzing the design works of artist in terms of drawing, blot, colour, composition, topic and technic features, the works of artists on who Lautrec influenced in the period of Post Impressionist and after were compared with these. With this study, it is understood that Henri de Touluose-Lautrec is a big painter who is not only artistic but also offered an insight to historical process, when it is approached as technic, whose distinguishing the colour from object and the perspective he provided with using unusual colours; in view of painting art, whose importance is his topic choice and perfection of narration in designs. The artist , reflecting the society with his style's distinct traces and works, offered a imagination opportunity to his contemporaries and next generations with his works while joining the world of art by portraying the life with authentic drawing characters. Also, ?Peinture a l?essence? (Essence Painting) which has own painting technic, still carries the traces of artist till 21th century.