Elif Şafak'ın dört romanında halk bilimi unsurları
Elif Şafak folklore elements of four novel
  1. Tez No: 323303
  2. Yazar: SİBEL KARADENİZ YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. ENSAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Elif Şafak'ın Dört Romanında Halk Bilimi Unsurları adlı bu çalışmamızda,Elif Şafak'ın Mahrem, Pinhan, Aşk ve Siyah Süt romanlarındaki halk bilimiunsurlarını ele aldık. Çalışmanın giriş bölümünde son dönem Türk edebiyatınınönemli yazarlarından Elif Şafak'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verildi.Çalışmamızın birinci bölümünde, Elif Şafak'ın dört romanındaki Halk bilimiunsurlarından masal, halk hikâyesi, destan, efsane, Şamanizm ve kalıp sözler hakkındatanıtıcı bilgiler verildikten sonra bu unsurların bazı halk edebiyatı ürünlerinde nasılkullanıldığını tespit edip, yazarın bu unsurları romanlarında işleyiş biçimideğerlendirilmiştir.İkinci bölümde ise halk kültürü unsurlarından dini inanışlar, geleneksel unsurlar,geçiş dönemleri, halk bilgisi, halk sanatları vb. motifler tespit edilip yorumlanmıştır.Roman özetlerin yer aldığı üçüncü bölümde de incelemelerimizin konusunuteşkil eden Elif Şafak'ın dört romanının özetini çok fazla ayrıntıya girmeden ortayakoymaya çalıştık. Çalışmamızın son kısmında sonuç bölümü ve yararlandığımızkaynaklar bulunmaktadır.Bu çalışmada, Elif Şafak'ın halk bilimi unsurlarını çağdaş anlatı türü olanromanlarda kullanış şekli değerlendirilmiştir. Ayrıca halk bilimi alanı ile yeni Türkedebiyatı alanı arasında disiplinlerarası bir çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlar elealınmıştır.
Özet (Çeviri)
Elif Safak Folklore Elements of Fournovel by this study, Elif Safak Privy,Pinhan,Love, and Black Milk novels, we discussed the elements of folklore.Introduction to the study of Turkish literature in the last period were informedaboutthe life and works of important authors Elif Safak?In the first part of this study,four novel Elif Safak elements of folklore tales,folk tale, epic, legend, introductoryinformation about Shamanism and the mold after the lyrics of some of theseelements to detect and how to use the products of folkliterature, the author'snovels of the elements of the mechanism is evaluatedIn the second part elements of folk culture, religious beliefs, and traditionalelements, transition periods, folk knowledge, folk arts and so on. The motifs can bedetected and interpreted.We examined the issue of Roma in the summaries in the third chapter,whichconstitutes four novel Elif Safak tried to show a summary without too much detail. Inthe last part of our study are the result section and utilizing resourcesIn this study, Elif Safak elements of folklore with contemporary novels narrativetype of usage are evaluated. In addition to the field of public science is aninterdisciplinary study between the new field of Turkish literature and the results arediscussed.