Resim-iş öğretmenliği öğrencilerinin sanat aktivitelerini izleme edimleri ile popüler kültüre olan yakınlıkları
Art events observation acts of art education students and their closeness to popular taste and popular culture
  1. Tez No: 524915
  2. Yazar: BAŞAK BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLA İLKYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanat, insanın dış dünyada algıladıklarını, duyumsadıklarını güzellikle yoğurarak yeniden üretmesidir. İnsanın var oluşundan itibaren sanat ile iç içe olduğu bilinen bir gerçektir. Sanatsal yapıtlara ve faaliyetlere anlam yükleme ise zaman içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Yaklaşım ve algılamalar değişiklik gösterse de sanat ve sanatsal yapıtlar her zaman için biricik olma özelliği taşıyacaktır. Bu araştırma, resim iş eğitimi öğrencilerinin sanat etkinliklerini izleme edimlerini, popüler kültüre ve popüler beğeniye olan yakınlıklarını, gerçek sanat yapıtları ile sanat değeri taşımayan/kiç resimlere ilişkin beğenilerini incelemeye odaklanmıştır.Araştırmanın problem cümlesi,“Resim-İş Eğitimi öğrencilerinin sanat etkinliklerini izleme edimleri ile popüler kültüre ve popüler beğeniye yakınlıkları ne durumdadır?”şeklindedir.Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi anabilim dalında öğrenimlerine devam eden 1. 2. 3 ve 4. sınıf olmak üzere toplam 71 öğrenci oluşturmaktadır.Bu çalışmada görüşme tekniği ile öğrencilere, sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, ders dışı zamanlarda sanatsal etkinlikleri ne ölçüde ve/veya ne sıklıkta takip ettiklerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu şeklinde hazırlanan“Sanat Etkinlikleri İzleme Formu”,“Popüler Kültür ve Popüler Beğeniye İlişkin Yakınlık Formu”, öğrencilerin klasik, empresyonist, fovist, sürrealist, soyut, soyut dışavurumcu ve kiç niteliğindeki resimlere karşı yargılarını ve beğeni durumlarını belirlemek amacıyla“Beğeni Durumlarına İlişkin Veri Toplama Formu”olmak üzere dört bölümden oluşan bir veri toplama aracı uygulanmıştır.Tarama modelinde hazırlanan araştırmada, nitel veri analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, araştırmaya katılan öğrencilerin en fazla sergi, sinema ve konser türünde sanatsal etkinlikleri tercih ettikleri; öğrencilerin sanat etkinliklerini tercih sebepleri arasında ise en çok mutlu olmak, alan bilgilerini geliştirmek istemeleri ile seçtikleri sanat etkinliklerine ilgi duymaları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sanat etkinliklerine katılamama nedenleri arasında sanat etkinliklerini sıkıcı bulma, yaşanılan bölge imkânlarının yetersiz oluşu ve zaman bulamama gibi nedenleri gerekçe olarak gösterdikleri görülmüştür. Öğrencilerin sanat etkinlikleri ile ilgili güncel haberleri sıklıkla internet, televizyon ve süreli yayınlardan takip ettikleri, interneti en çok araştırma yapmak, sosyal medyayı ve haberleri takip etmek amaçlı kullandıkları görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğunun sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Sosyal medya hesaplarından sanat etkinliklerini takip ettikleri, arkadaşlarıyla iletişim kurdukları ve güncel haberleri izlediklerini görülmüştür.Öğrencilerin en çok Vincent Van Gogh, Salvador Dali ve Leonardo Da Vinci gibi ressamlardan etkilendikleri sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin çok az kısmının grafik sanatçılarını takip ettiği görülürken; takip edilen grafik sanatçıları arasında İhap Hulusi Görey ve Mengü Ertel yer almaktadır. Öğrencilerin çoğunluğunun bestecileri takip etmediği görülürken; takip edilen besteciler arasında ise en çok Sezen Aksu, Farid Farjad ve Ludwig Van Beethoven gibi sanatçıların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin bir kısmının herhangi bir yazar takip etmediği görülürken;katılımcılar tarafından en çok okunan edebiyatçıların Elif Şafak ve Nazım Hikmet Ran olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin en fazla çoksatar, sanat, bilim kurgu türünde kitaplara ilgi duydukları, bunun yanı sıra en çok yabancı, pop ve klasik müzik dinlemeyi tercih ettikleri görülmüştür.Öğrencilerin gerçek sanat yapıtlarına ve kiç resimlerine ilişkin beğeni durumlarına yönelik veriler incelendiğinde öğrencilerin orijinal sanat eserlerini kiç resimlere oranla daha çok beğendikleri görülmüştür. Diğer taraftan araştırmaya katılan öğrencilerin büyük çoğunluğunun yaşadıkları mekânlarda sanatçılara ait orijinal tablolar ile kendi yaptıkları tabloları kullanmayı tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is the reproduction of what people perceive and feel in outer world by blending with beauty. Since the existence of human being, it is known that people are interrelated with art. Assigning meaning to artistic works and activities has varied through time. Although the approaches and perceptions vary, art and artistic works will always be unique. This study focused on investigating art events observation acts of art education students, their closeness to popular taste and popular culture, and their taste of real artworks and kitsch paintings that don't have artistic value. The problem of this study was:“what are the art events observation acts of art education students and their closeness of popular taste and popular culture?”The participants of this study were composed of 71 undergraduates studying at the department of Art Education of Faculty of Education, Gaziosmanpaşa University from all grades (1-4) during the 2015-2016 academic year. In this study, a data collection tool composed of four parts was used. The first part included the“Personal Information Form”, which was used in order to reveal the participants socio-demographics. The second part involved“Art Events Observation Form”, which was used to determine how often or to what extent the participants followed artistic activities. This form was administered as a semi-structure interview. The third was composed of“Closeness to Popular Culture and Popular Taste Form”. The last part involved“Taste Status Survey”which was used to reveal participants' perceptions and taste of classic, impressionist, fauvist, surrealist, abstract, abstract expressionist, and kitsch paintings. Qualitative data analysis was performed in this descriptive study. As a result of the analyses, it was revealed that the participants mostly preferred artistic activities such as exhibition, cinema, and concert and the reasons behind participants' preferences were mostly being happy, improving the field knowledge, and being interested in the relevant art events. On the other hand, the reasons behind participants' preference of not going to art events were the boring events, lack of opportunity in terms of the geographical location, and lack of time. It was found that participants followed the news about art events mostly through internet, television, and periodicals and they used internet mostly in order to carry out research, follow social media and news. The majority of participants owned a social media account. It was determined that they followed art events, contacted with their friends, and watched current news through social media accounts. It was found that the participants were mostly influenced by Vincent Van Gogh, Salvador Dali, and Leonardo Da Vinci. A small part of participants followed graphic artists, among whom were İhap Hulusi Görey and Mengü Ertel. It was found that the majority of participants weren't following composed, among whom were Sezen Aksu, Farid Farjad, and Ludwig Van Beethoven. Some of the participants weren't following any authors. The most read authors were Elif Şafak and Nazım Hikmet Ran. It was also determined that the participants were interested in mostly bestseller, art, science-fiction books. They preferred to listen to mostly foreign, pop, and classical music. When the data regarding the students' taste of real artworks and kitsch paintings were examined, it was found that the participants liked the original artworks more than the kitsch paintings. On the other hand, it was found that the majority of participants preferred to use original paintings and their own paintings in their living areas.