Hüzün uyandırıcı duygusal çekicilikli reklamların tüketici üzerindeki etkisi
Effects of grief-stimulating emotional appeal advertising on consumers
  1. Tez No: 323317
  2. Yazar: AYSU BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE BİLSEL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, duygusal çekicilik kavramı içinde yer alan hüzün uyandırıcı duygusal çekiciliğin kullanıldığı reklamların bireyler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Reklamda duygusal çekicilik düzeyi ve bireyin duygusal tepki yoğunluğunun reklama yönelik tutum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Reklamın duygusal çekicilik düzeyinin saptanabilmesi için, Mitchel ve Olsen'ın (1981) geliştirdiği, reklamlara karşı tutumun duygusal boyutunu ele aldıkları 5 noktalı bir ölçek kullanılmıştır. Duygusal tepki yoğunluğundaki bireysel farkların ortaya çıkarılması amacı ile Larsen ve Diener (1984) tarafından geliştirilen likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Belirli bireylerin belirlenen reklamlara yönelik tutumları, William D. Wells'in (1964) duygusal zeka ve tepki profili ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of advertisements utilizing the attractiveness of grief-stimulating emotional appeal concept, on individuals was evaluated. Level of emotional appeal in advertisement and effect of an individual's emotional response density on the attitude toward the adverstisement were investigated. To determine the level of emotional appeal of advertisements, a 5-point scale which was developed by Mitchel and Olsen?s (1981), adressing emotional" aspect of attitude towards ads was used. A Likert-type scale which was developed by Larsen and Diener (1984) was used to reveal personal differences of emotinal reaction density. Certain individuals' attitudes toward the determinated ads was evaluated using William Wells?s (1964) Emotional Quotient and Reaction Profile Scale.