Türk Hukukunda kayıt dışı istihdam ve asgari işçilik uygulamaları
Minimum and unregistered employment and labor law practices in Turkish Law
  1. Tez No: 323326
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türkiye?de kayıt dışı çalışma oranının yüksek olması sigortasız çalışan iş görenleri, onlarınailelerini dolayısıyla toplumun her kesimini olumsuz etkilemektedir. Kayıt dışı istihdam ülkeekonomisi için de büyük sorun teşkil etmektedir. Çalışan bireylerin hizmetlerinin resmi kurum vekuruluşlara bildirilmemesi ile oluşan kayıt dışılık tam olarak istatistiklere yansıtılamamaktaancak yapılan denetim ve teftişlerde elde edilen tespitler vasıtasıyla toplam istihdam içindeki yerihakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.Sigortasız çalışan işçilerin resmi kurum ve kuruluşlara bildirilmemesi nedeniyle devletin sigortaprimi ve vergi alacakları tahsil edilememekte bu niteliği itibariyle de kayıt dışılığın İş Hukuku,Sosyal Güvenlik Hukuku ve Vergi Hukuku alanlarında incelenmesi önem kazanmaktadır.Kayıt dışı çalışmalar en çok inşaat sektöründe, tarım sektöründe, küçük çaplı işletmelerde vegeçici nitelikte mevsimlik işlerde görülmektedir. Mevcut çalışmada kayıt dışılık olgusu İşHukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanlarında incelenerek kayıt dışılığın nedenleri, birey vetoplum üzerindeki etkileri, kayıt dışılıkla mücadele yöntemleri değerlendirilmiş ve kayıt dışılığınen çok görüldüğü geçici nitelikteki inşaat işyerleri ile ihaleli işlerde Sosyal Güvenlik Kurumutarafından yapılan işlemler ve asgari işçilik uygulamasının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Undeclared working rate in Turkey is high. Because of negative affects on workers and theirfamilies, thus negatively affects every segment of society. Unregistered employment is also oneof the major problems for the country's economy. Companies don?t inform official departmentsabout unregistered employment That is why statistics are not true about unregistered employmentbut determinations made by the Audit and Inspection is possibility to obtain unregisteredemployment information on total employment.Governmental departments can?t get incoming tax and social security payments because ofUndeclared working that is important for Labor Law, Social Security Law and Tax Law.Most of unregistered employment is in the construction sector, agriculture sector, smallbusinesses and the temporarly nature of the observed seasonal jobs. In the present study it?ssearched that causes and solutions of informality, its effects on individuals and societ ofunregistered employment cases in relationship with Labor Law and Social Security Law. Alsoevaluation made in this study for Social Security Administration operations and minimum laborin the area of unregistered employment is seen mostly for working by tender and temporaryconstruction jobs.