Y kuşağına yönelik insan kaynakları uygulamaları ve bir şirket örneği
Human resource practices regarding generation Y and a company example
- Tez No: 323325
 - Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kuşakların tanımı yapılmış ve literatürde kuşaklara ilişkin teoriler açıklanmıştır. Kuşaklardan üç tanesi olan ve günümüzde iş yaşamında faaliyet gösteren Baby Boomerlar (1945?1964), X Kuşağı (1965?1981) ve Y Kuşağı (1982?2000)'ın özellikleri ve davranışları detaylı olarak sunulmuştur. Ayrıca, Türkiye'deki özellikleri konusunda uzman görüşüne yer verilmiştir. Çalışan üç kuşak arasında günümüzde çeşitli özellikleriyle öne çıkan Y kuşağına yönelik insan kaynakları uygulamaları ile ilgili bir şirkette araştırma yapılmıştır ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study definition of generations has been done and theories regarding generations in the literature were explained. Properties and behaviors of the three generations; Baby Boomers (1945?1964), Generation X (1965?1981) and Generation Y (1982?2000) that are in the workplace today, has been presented in detail. Also for the properties of these generations in Turkey, the expert opinion has been taken. Regarding the generation Y, which has come forward among others, it has been made a research about human resource management practices in a company and the results were presented.