Şirketlerde insan kaynaklarının eğitimi ve geliştirilmesi fonksiyonunun gelecek için yeniden tasarlanması
Redesign for the future of the function of training of human resources at companies and performance of it
  1. Tez No: 323327
  2. Yazar: SERAY NÂSIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, gelişen yeni teknolojilerin de etkisiyle, şirket ve çalışanlar için kaçınılmaz hale gelen değişim süreçlerinin eğitim ve geliştirilme fonksiyonuna yansımalarını değerlendirmek ve bu fonksiyonu gelecek için yeniden yapılandırmak isteyen şirketler için yol gösterici olabilmektir.Tezin ilk üç bölümünde literatür taramaları yapılmış; kavramlar, şirketlerde eğitim ve geliştirilmenin bugünkü ve gelecekteki olası konuları araştırılmıştır. Son bölümde, Türkiye'deki üst düzey yöneticiler, İnsan Kaynakları yetkilileri, akademisyenler, danışmanlar ve diğer ilgili meslek mensuplarının dahil olduğu onaltı kişi ile birebir gerçekleştirilen yapılandırılmış mülâkatlar çerçevesinde, konuyla ilgili uzman görüşlerine yer verilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, yeni gelişmeler karşısında bu fonksiyonun yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğu görülmüş, kurumun genel gelişiminin ötesinde içindeki çalışanın bireysel gelişimine de paralel olarak odaklanması gereği belirlenmiştir. Farklı sektörlerden ve uzmanlardan alınan görüşlerin, gelecek vizyonlu bakış açılarına hakim olmak adına diğer şirket, yönetici ve uzmanlara katkı sağlaması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis study is to evaluate the reflections of amendment processes -becoming indispensable by the effect newly developed technologies- on the training and development function and to lead the companies that require restructuring this function for the future.In the first three sections of thesis literature searches have been performed, and matters of today and future regarding concepts, training at companies and development have been researched. In the last section opinions of specialists of the subject have been presented which are composed within the frame of interviews made with fifteen individuals including top level managers in Turkey, Human Resources officials, academicians, consultants and members of other relevant professions.In the direction of the information obtained as the result of research being performed, it has been observed that restructuring of this function is indispensable against the new developments, and it has been determined that -beyond the general development of the institution- it has to focus in parallel with the personal development of the employee. It will be possible for the opinions from different sectors and of specialists to contribute to other companies, managers and specialists in order to have a point of view with a future vision.