Medeni Hukukumuzda taşınmazların açık arttırma suretiyle satımı
The procedure of auction of the immobile property sale in Turkish Law
  1. Tez No: 323384
  2. Yazar: MUSTAFA EMİR ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZAN ERZURUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Açık arttırma prosedürü günümüzde oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir.Aynı zamanda internet aracılığıyla da açık arttırmalar gerçekleştirilmektedir.Açık arttırmalar sözleşme özgürlüğü çerçevesinde gerçekleşebileceği gibi zorla da gerçekleşebilirler.İkincisi sadece satım sözleşmesi olmaktan öte bir devlet işlemidir.Ben bu çalışmamda açık arttırma hukukunu tüm yönleriyle ele almaya çalıştım.Özellillikle bir açık arttırmanın batıl olduğu durum üzerinde durdum.Bunun dışında bir açık arttırmanın sonucunda mülkiyetin geçiş anını irdeledim ki mülkiyetin geçiş anı ihtiyari açık arttırma ile cebri arttırma arasında ince bir fark arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the procedure of auction is rapidly developing. Also the auction is made through internet. This can be taken in action in the frame of contract freedom or by force. But the second one is not more a way of sale it is a government policy. In this paper I have investigated all aspects of auction law. Especially I emphasize on the nullity and except that I have worked out the time point when the property transfers there is a nuance between private and forceful auction.