Banka mali tablolarının ülkemiz Avrupa Topluluğu ve 30 nolu uluslararası muhasebe standardı açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32339
  2. Yazar: S. SEBAHAT YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu çalışma yüksek lisans tezi olarak hazırlanmştır. Çalışma T.C. Merkez Bankasınca hazırlanan TDHP çerçevesinde banka mali tablolarının, ülkemiz uygulaması, AT ve UMS 30 açısından incelemesinden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ülkemiz uygulaması açıklanmış, ikinci bölümde ise T.C Merkez Bankasının çalışması çerçevesinde hazırlanan banka mali tabloları ayrıntılı olarak ince lenmiştir. Üçüncü bölümde AT uygulaması ile UMS 30 birlikte in celenerek banka mali tablolarına ilişkin düzenlemelerine yer ve rilmiştir. Son bölümde TC Merkez Bankası'nca hazırlanan mali tablolar diğer uygulamalar ile karşılaştırılmalı olarak incelen miştir. Hazırlanan ve 1996 yılında uygulanacak olan banka mali tabloları ülkemiz koşulları AT ve UMS lan açısından yeterli olacağı açıktır. Ekonomilerin- vazgeçilmez kurumları olan banka ların mali yapılarını yansıtacak olan mali raporların düzenlemede; temel mali tablolar yanında ek mali tablolarlada desteklenmesi ve verilerin karşılaştırılmalı olarak sunulması önemli bir adımdır. Bu tablolar bir bütün halinde bankanın mali yapısını ortaya koya caktır. Bu düzenlemeden beklenen sonuçların alınabilmesi için mali tablolardaki verilerin bağımsız denetçiler tarafından, şubeden başlanarak denetlenmesi için yasal düzenlemelerin acilen yapılması gereklidir. Bu konuya bağlı olarak bankalar için sorun olan batık kredilerin önlenmesi, kredi riskinin minimize edilmesi için kredi müşterilerinin de mali tablolarının; bağımsız dış dene tim ya da meslek mensubu onayının, yasada yer alması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is prepared as a MBA thesis at Gazi University Institute of Social Sciences, The purpose of this study is to investigate bank financial statements within the frame work of Unified Account Chart prepared by Turkish Central Bank by taking in to consideration of Turkish banks practices, EC and the number of UMS 30 (International Accounting Standart) practices respectively. In the first chapter of this study Turkish practices is explained and in the second chapter banks financial statements that is prepared in accordance with Turkish Central Bank's unified accounting chart is examined in detail. In the third chapter EC practices and UMS reviewed together and pointed out regulations and standarts regarding bank Financial statements. In the last chapter financial statements prepared by Turkish Central Bank is examined by contrasting with other practices. New Bank financial statements module which will be applied in 1995 appears to be comprehensive enough for Turkish financial industry and for EC and UMS. Financial reports (statements) preparation that will reflect as an important institutions of the economy the banks; their financial structure, and preparation of additional financial statements and data in comperative charts is an important provision of the new module. These statements will disclose financial structure of the banks as a whole. In order to realize anticipated outcomes of this requlation, data in the financial statement should be audited by independent auditors starting from branches. To enable independent auditors to start audit from branches as well as achieve expected results of the Unified Account chart regulations should be produced immediately, Another important thing regarding with ourstudy is that inclusion the provision 11in the regulation that reguire auditing the bank customers financial statement by independent or chartered accountant for preventing or at least reducing to minimum the loanloss that is a big problem for banking industry and credit risk that has to be born by banks should be reduced to minimum. m